Агропромисловий комплекс, звичайно ж, чекає закінчення земельної реформи, але вже давно не покладає значних надій на її завершення. Просто з огляду на те, що реформа триває не один рік, а бізнесу треба працювати тут і зараз - в тих умовах, що є. І він працює.
Завершення реформи - це швидше встановлення остаточних правил, нові можливості розвитку для агросектора, приплив фінансування і інвестицій. Але і тут агробізнес обережний, тому що доки закону немає, усе якось працює, а коли він буде прийнятий - невідомо, як саме усе функціонуватиме.
Про наслідки для ринку з упевненістю можна буде говорити тільки тоді, коли закон буде в цілому ухвалений парламентом і його остаточний текст буде опублікований. Тому що в даному випадку значні правки можуть з'явитися під час голосування в парламенті.
Якщо говорити про той законопроект "Про ринок земель"робота над яким йде, який був прийнятий парламентом за основу і відправлений на доопрацювання, то можна відмітити наступне. Згідно п. 1 ст. 10 законопроекту власниками земель сільськогосподарського призначення можуть бути тільки громадяни України, фермерські господарства і держава / органи місцевого самоврядування. Крім того, п. 2 цих же статті забороняє іноземним особам володіти сільськогосподарськими землями. Слід також врахувати, що засновниками фермерських господарств можуть бути тільки громадяни України.
Хочу також звернути увагу на те, що законопроект встановлює граничні розміри земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які можуть бути у власності однієї особи - для попередження зловживань окремих осіб відносно масової скупки земельних ділянок. Адже основна проблема закону і дилема земельної реформи - хто зможе володіти землями в Україні, особливо - сільськогосподарського призначення, і як він зможе ними розпоряджатися? Принципово, враховуючи парламентські дебати відносно законопроекту, а також дискусії в комітетах, це питання доки вирішене не до кінця.
На даний момент вказаний законопроект був переданий до парламенту у кінці квітня - для другого читання. Але як я, так і багато інших експертів сумніваються, що цей закон буде ухвалений до парламентських виборів. Занадто важливе це питання для України, занадто довго тягнеться і видозмінюється земельна реформа - в країні немає єдиної позиції, яким має бути цей закон. Його прийняття у будь-якому випадку викличе невдоволення - тієї або іншої політичної сили, тієї або іншої частини суспільства. Депутати не ризикнуть ухвалювати такий істотний закон до виборів і притягати цим зайва "негативна" увага.
Отже доки можна прогнозувати завершення земельної реформи не раніше 2014 року.
Євгенія Новичковарадник АТ Arzinger