Конституционній Суд на минулому тижні виніс не дуже гучне, але досить важливе в процесуальному сенсі рішення - дав офіційне тлумачення положенням пункту 20 частин першої статті 106, частини першої статті 111-13 Господарського процесуального кодексу.
Цим пунктом передбачена можливість оскарження визначень судів, що змінюють спосіб і порядок виконання судових рішень.
Що вніс в КСУ конституційне подання громадянин Олексій Шаповалов просив Суд визначитися з тим, чи можна оскаржити судове рішення, що відмовляє заявникові в зміні способу і порядку виконання рішень. Прямо про це пункт 20 не говорить, а суди по-різному підходять до вирішення цього питання.
Конституційний Суд порахував, що заява про відмову в задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання судових рішень таки підлягає касаційному оскарженню, а положення статей 106 і 11-13 не містять заборони на таке оскарження.
При цьому в мотивувальній частині рішення КСУ підкреслюється, що зміна способу і порядку виконання судових рішень є ефективним процесуальним засобом, що гарантує виконання судового рішення. А відповідно до практики Європейського суду з прав людини право на виконання судового рішення є таким, що становить права на доступ до суду.
Що встиг трохи попрацювати, незважаючи на блокування трибуни, парламент прийняв у вівторок закон, що відміняє одночасну подачу фізособами відомостей про майно, прибутки, витрати і зобов'язання фінансового характеру і в податкові органи, і за місцем роботи. А вже в п'ятницю цей закон був підписаний Президентом.
Президент підписав також ухвалений раніше Закон про змінах в порядку закупівель природного газу. Підписання нового КПК очікується до середини травня.
Ще одно робоче парламентське "півдня" припало на п'ятницю. Засідання, скликане з нагоди вибухів в Дніпропетровську і відкрите першим віце-спікером Адамом Мартынюком з крісла народного депутата, а не з парламентської президії, як тому належить бути, не обмежилося заслуховуванням інформації про те, що відбувається в країні.
Користуючись випадком, депутати з правлячої більшості під ці події встигли вирішити ще одно важливу справу - привести до присяги нового Уповноваженого Верховної Ради з прав людини - Валерію Лутковскую, обрану зовсім нещодавно. Новий Омбудсмен, що змінив на цій посаді Ніну Карпачеву (яку парламентарі "подякували за роботу" і благополучно звільнили з посади) також присягала не з парламентської трибуни, проте депутатським корпусом така присяга зарахована і тепер Валерія Лутковская, що вступила у свої права, може братися за роботу. Відразу після присяги Рада і завершила свою роботу, пішовши на чергові канікули.
Після повернення роботи у неї буде досить багато. Президент вже вніс на розгляд парламенту проект нового Закону про адвокатуру і про адвокатську діяльність.
Крім того, суботні законодавчі ініціативи Глави держави вилилися в появу на сайті ВР тексту ще одного примітного документу - законопроекту, що урізає повноваження народних депутатів по обранню суддів довічно.
Як відомо, на перший, п'ятирічний термін своїх повноважень служителі Феміди отримують "путівку" з рук (вірніше, з-під пера) Президента. Далі, щоб залишитися в суддівській мантії, їм необхідно пройти призначення у Верховній Раді. Це зовсім не формальний процес і випадків, коли кандидати в судді "провалювалися" саме на цьому етапі, не в силах здолати опір депутатського корпусу (сповіщеного обуреними громадянами про методи чинення правосуддя кандидатами в "довічні судді"), відомо предостатньо.
У законопроекті Президент пропонує народних обранців позбавити яких-небудь реальних важелів впливу на долі кандидатів в судді про залишити за ними чисто формальну, "церемоніальну" функцію фіксації призначення суддів, а просто кажучи - функцію "кнопкодавів", що, втім, для парламентарів не в новинку - справа цілком звична. Обговорювати суддівські кандидатури, на думку Глави держави, парламенту не за чим.
Інше пропозиції цього ж законопроекту, без сумніву, також заслуговує згадки в огляді, зокрема - пропозиція по зміні принципу формування Вищої ради юстиції. Більшість складу УСЮ, що бере найактивнішу участь в процедурі відбору і призначення суддів, повинно формуватися виключно за рахунок самих суддів.
До парламенту внесений ще один проект закону про медиации, авторства "регіоналів" Сергія Кивалова і Валерія Бондика.
На порталі освітлювалися протягом тижня, як і завжди, роз'яснення Державної податкової служби :
- про умовах сплати фіксованого сільгоспподатку виробниками, що з'явилися в результаті злиття і приєднання;
- про порядку обкладення НДСом гарантійних внесків учасників аукціонів з продажу активів платника податків, що знаходяться в податковій запоруці;
- про особливостях заповнення звідній податковій накладній;
Держава намітило зміни в порядку оплати праці приватних і державних нотаріусів
З цього тижня, з 23 квітня, почалися перші засідання конкурсних комісій з відбору адвокатів, які надаватимуть населенню безкоштовну правову допомогу.
Про усе це детальніше, а також про інших підписаних і ветованих Президентом, ухвалених парламентом законах, офіційних роз'ясненнях судів і державних органів, про новини в роботі законодавчій, виконавчій і судовій владі, а також просто про значущі правові події ви завжди можете прочитати на порталі ЮРЛИГА.