Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

У парламенті представлений другий законопроект про медиации

24 квітня 2012, 12:08
448
1
Реклама

Ще один проект Закону "Про медиации" представлений депутатами в парламенті. Цього разу ініціаторами законопроекту № 10301-1 виступили парламентарі з фракції Партії регіонів - Сергій Кивалов і Валерій Бондик.

Поданий раніше у ВР аналогічний законопроект № 10301 про медиации (і супутній йому проект № 10302 про внесення змін до інших актів у зв'язку з ухваленням законопроекту № 10301) були розроблені Олегом Тищенко (БЮТ) і Юрієм Кармазиным (НУНС).

Згідно з обома проектами медиация є позасудовим врегулюванням суперечки. І там, і там медіатор виступає при такому врегулюванні посередником. Неупередженість медіатора є принципом медиации за проектом Тищенко-кармазину, але не заявлена такій в проекті Кивалова-Бондика. Проте у останніх є вказівка на те, що медіатор "не залежить від сторін медиации" і "нейтральний".

І там, і там фіксується принцип добровільності. Але якщо у Тищенко- Кармазину сторони можуть відмовитися від медиации у будь-який момент до укладення договору, то у Кивалова-Бондика сторони можуть відмовитися від медиации на будь-якій її стадії.

У обох законопроектах в якості принципу медиации вказана конфіденційність.

Медіаторами у Тищенко-кармазину можуть бути фізичні особи, що досягли 21 року. За проектом Кивалова-Бондика для них досить і 18-ти років. У обох законопроектах медіатору потрібна спеціальна підготовка для заняття цією діяльністю, яку (підготовку) можна пройти як в Україні, так і за кордоном.

Законопроект Кивалова-Бондика виділяє ще і "уповноваженого медіатора"яким може бути особа, що досягла 25-річного віку, має повну вищу освіту (для простого медіатора освіту ні в одному з проектів не потрібно) і пройшло підготовку по напряму "медиация" за програмою, затвердженою держорганом України. Ці "уповноважені" медіатори за проектом № 10301-1 включаються в спеціальний Національний реєстр уповноважених медіаторів.

Уповноважені медіатори виділені в окрему категорію з тієї причини, що медиация в окремих категоріях суперечок за проектом Кивалова-Бондика, може здійснюватися тільки ними. Так, процедура медиации може бути ініційована як до звернення сторін до суду, так і вже під час розгляду суперечки в суді. Медиация у справах, що вже знаходиться на розгляді, може проводитися виключно уповноваженим медіатором.

Законопроект Кивалова-Бондика (на відміну від проекту Тищенко-кармазину) передбачає обов'язкове проведення медиации у справах про розірвання браку в першій судовій інстанції. Природно, після відкриття таких справ в судах, усі вони потраплятимуть до уповноважених медіаторів, у яких, у разі прийняття проекту Кивалова-Бондика, з'явиться широке поле для діяльності.

Ініціатива в проведенні медиации по обох законопроектах може належати як сторонам, так і органу, у веденні якого знаходиться справа про спору між сторонами.

Для її проведення полягають "договір про проведення медиации" (проект Кармазину) чи "угода про проведення медиации" (проект Кивалова-Бондика). Форма -сугубо письмова.

Обидва законопроекти передбачають можливість проведення медиации у кримінальних справах, а саме: у справах про необережні злочини і про злочини невеликої тяжкості. Проект Тищенко-кармазину - ще і у справах про злочини середньої тяжкості.

Проект Тищенко-кармазину № 10302 містить детальний опис процедури медиации у кримінальних справах, доповнюючи окремою главою КПК. За цим проектом медиация може бути ініційована на будь-якій стадії карного процесу, від неї можна також у будь-який момент відмовитися. Проведення медиации не зупиняє слідства. Досягнутий договір про примирення затверджується судом.

У разі затвердження договору про примирення, суд за згодою інших учасників карного процесу визнає недоцільним дослідження доказів фактичних обставин справи, відносно яких укладений договір і які ніким не оспорюються.

За проектом же Кивалова-Бондика укладення медиационного договору не може тлумачитися як визнання провини звинувачуваного або підсудного в здійсненні злочину, а правові наслідки медиационного угоди враховуються на користь обвинуваченого (підсудного) при звільненні від карної відповідальності, закритті кримінальної справи приватного звинувачення, при постанові звинувачувальних вироків як з призначенням покарання, так і із звільненням від нього, при розгляді клопотання про зняття судимості і так далі

За результатами процедури медиации полягає "договір про результати медиации" (по Тищенко-кармазину) чи "медиационное угода" (по Кивалову-Бондику)у яких викладається досягнутий сторонами консенсус по врегулюванню суперечки.

У разі невиконання однієї із сторін своїх зобов'язань за таким договором (угоді), друга сторона може звернутися до суду з позовом про спонукання до виконання умов такого договору.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини