Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Декриміналізація податкових злочинів : як не потрапити на "гачок"

23 квітня 2012, 17:10
635
1
Реклама

Як відмітив Олександр Мининвиходячи з власного досвіду, приблизно по 8 з 10 великих податкових перевірок, які закінчуються нарахуванням, приходить запит від податкової міліції по ст. 97 Карно-процесуального кодексу (далі - КПК). А приблизно кожен з 10-ти цих запитів закінчується відкриттям кримінальної справи. Тобто кількість справ, які на сьогодні відкриті по податкових злочинах, дуже велике.

Коли приймали Податковий кодекс, паралельно був ухвалений закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" (№2756). Останній вніс зміни в ст. 101 КПК, зокрема, відносно компетенції податкової міліції, яку віднесли до органів дізнання. Також були внесені і деякі інші технічні зміни. По словах А. Минина, якщо до 2011 року податкова міліція могла вести справи тільки по 212 ст. Карного кодексу України (далі - УК), то зараз, фактично, податкова може вести і відкривати будь-які справи, які пов'язані із сплатою податків.

А. Минин відмічає, що якщо подивитися реєстр судових рішеньто можна побачити, що дуже багато рішень, які винесені в податкових питаннях, не обмежуються ст. 212 УК (ухилення від сплати податків), а включають ще дуже багато питань. Приводяться: ст. 15 (замах на злочин), ст. 27 (співучасники), ст. 21 (привласнення чужого майна, ст. 209 (легалізація і відмивання прибутків отриманих карним шляхом), ст. 366 (службовий підлог) і ст. 367 (службова халатність). "Дві останні - це хіт сезону останнім часом"- стверджує юрист.

Нагадаємо, що Законом №2756 були внесені зміни в ч. 4 ст. 212 УК, згідно з якими особа звільняється від карної відповідальності, якщо воно до притягнення до карної відповідальності сплатило усі податки і збори, а також відшкодувало збиток, заподіяний державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня). По словах А. Минина ці нововведення не вирішили усіх питань. Він відмічає, що, згідно із законодавством, звільнення від відповідальності відбувається тільки за рішенням судуа чітка процедура по ст. 212 УК не прописана. "Але по аналогії з іншими статтями виходить, що звільнення від відповідальності можливо тільки тодіколи злочин встановлений- говорить юрист. - Якщо злочин не скоювали, то звільняти від відповідальності нема за що".

Як і для чого використовують декриміналізацію?

Олександр Минин повідомив, що у багатьох випадках, коли у підприємства є відповідні фінанси, податкова пропонує йому добровільно заплатити суму податків і зборів, а також усі санкції, стверджуючи, що це буде звільнення від відповідальності. За словами юриста, їли звільнення від відповідальності здійснюється по ч. 4 ст. 212, то це означає, що справу передають до суду, який у своєму рішенні говоритиме, що встановлене ухилення від сплати податків або особа погоджується з тим, що воно відхилилося від сплати податків, але звільняється від відповідальності на тій основі, що усі суми були сплачені.

Чи означає це завершення "конфлікту"?

По-перше, по словах А. Минина, це не зовсім так. Річ у тому, що у разі, коли підприємство одночасно оскаржить податкове повідомлення-рішення в адміністративному суді, то першим буде рішення суду у кримінальній справі. В даному випадку фактично встановлюється преюдиція в цьому відношенні. Тобто на цій справі, яку оскаржать, можна поставити точку, ви його програли.

По-друге, як відмічає юрист, по УК не може притягати до відповідальності особа, яка вже притягувалася до відповідальності за відповідний злочин. А при декриміналізації особа не притягується, воно формально звільняється від відповідальності. Тому потім можуть бути відкриті справи по ст. 366, 367 УК.

Г-дінів Минин сказав, що ще не бачив рішень суду, коли людину звільнили від відповідальності по ч. 4 ст. 212 і одночасно потім притягнули по іншій статті.

Таким чином, юрист звертає увагу на те, що реальна сплата усіх податків і зборів, а також штрафних санкцій ще не означає що особа звільнена від карної відповідальності. Фактично може бути навпаки - сплатили, значить, визнали, що ухилялися.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини