Згідно проекту Інструкції, мито стягуватиметься по ставках у розмірі доль неоподатковуваного мінімуму громадян і в процентному відношенні до суми документу. Стягування мита повинне відбуватися до здійснення дії, за яке вона стягується, а в деяких випадках - безпосередньо при видачі документу.
Сплата держмита передбачена готівкою, перерахуваннями з рахунку платника у фінустанові, а також митними марками. У усіх органах, окрім виконкомів комітетів сільських рад мито сплачується перерахуваннями і марками.
По угодах, в яких одна їх сторін звільнена від сплати держмита, увесь розмір мита повинна буде сплатити інша сторона.
Проект Інструкції передбачає, що за посвідчення договорів відчуження транспортних засобів держмито сплачується, виходячи з суми договору, але не нижче за оцінну вартістьвстановленій суб'єктом оцінній діяльності, включеним в Державний реєстр, який ведеться Фондом держмайна, і в Перелік, який ведеться ДПС.
За посвідчення договорів про поступку права вимоги і переклад боргу, про продовження терміну дії раніше укладеного договору або збільшення початкової суми договору, державне мито обчислюється, виходячи з оцінки нездійснених прав і невиконаних обов'язків або суми, на яку збільшується сума раніше укладених договорів.
Згідно з проектом Інструкції, пільга по сплаті держмита, встановлена пунктом 18 статей 4 Декрету КМУ "Про державне мито" (потерпілим від аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідам ВОВ і інвалідам 1 і 2 груп) надається після дій, безпосередньою цих громадян, що стосуються, навіть якщо в їх інтересах за здійсненням дій і отриманням документів звернувся хтось інший.
Проект містить норми про повернення держмита, сплату її за окремі види дій (у тому числі - нотаріальних) і документи, сплаті держмита у справах, що розглядається в МВС і МЗС, за прописку і реєстрацію місця проживання, за здійснення актів цивільного стану, за операції з цінними паперами, біржові операції, проведення аукціонів і так далі