Конституційний Суд цього тижня визнав неконституційною норму про рівномірне віднесення закордонних виборчих округів до усіх одномандатних округ, що створюються в Києві.
Як відомо, майбутні осінню парламентські вибори проходитимуть по мажоритарно-пропорційній системі. Тобто виборці голосуватимуть не лише за партійні списки кандидатів в депутати (як раніше), але і за конкретного кандидата в кожному окрузі.
Стаття 22 Закони "Про вибори народних депутатів України" (у якій міститься віднині неконституційна норма), дозволяла виборцям, що знаходяться за кордоном і що не проживає в Києві, голосувати за конкретних кандидатів, що балотувалися в київських мажоритарних округах.
КСУ порахував, що голосування виборців, що проживають за кордоном, за кандидатів в київських округах "не забезпечує відображення волевиявлення тих виборців, які проживають на території міста Києва". Дійсно, згідно із згаданою статтею за майбутніх київських депутатов-"мажоритарщиков" голосували б не лише кияни. Проте, слід мати на увазі, що на парламентських виборах обираються не депутати київської місцевої влади, а народні депутати представницького органу усього українського народу (парламенту), у тому числі представники і тих українців, які проживають за кордоном.
Рішення суду, цілком зрозуміло, викликало нарікання, оскільки після нього якраз говорити про порушення принципу рівності виборчих прав за ознакою місця проживання або місця знаходження в день виборів.
Згідно із законом одномандатні виборчі округи (у яких обираються "мажоритарщики") згідно із законом створюються тільки на території України.
У громадян України, в день голосування тих, що знаходяться на її території, буде можливість голосувати як за списки кандидатів від партій, так і за окремі кандидатури "мажоритарщиків", а ось ті, хто на день виборів перебуватиме за кордоном, на відміну від інших, за "мажоритарщиків" проголосувати не зможуть. Їх виборчі можливості в цьому сенсі явно будуть звужені.
Президент на тижні, що йде, після деякої перерви, знову звернувся до підписання законів.
Державні службовці 1 категорії тепер можуть сподіватися на перебування на своїй посаді і після того, як вони досягнуть граничного віку перебування на держслужбі, встановленого законом, - 65 років. Продлять термін будуть ті, хто приймав їх на роботу. А основою продовження можна вказати "споживи служби".
До держслужбовців 1 категорії відносяться: перші заступники міністрів, керівники центральних органів виконавчої влади, уряди, що не є членами, їх перші заступники і члени державних колегіальних органів, постійні представники Президента в АР Крим, голови обласних, Київською і Севастопольською міських державних адміністрацій, керівники Адміністрації Президента (і їх заступники), керівники Апарату Верховної Ради (і їх заступники).
Водії зможуть полегшено зітхнути - тепер вони зможуть зареєструвати свої транспортні засоби і за наявності заборгованості по сплаті штрафів за порушення правил, норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху. Віктор Янукович підписав закон, що відміняє можливість відмови в реєстрації з цієї причини.
Одним з підписаних законів змінений шлюбний вік для жінок. Якщо зараз у жінок є право укладати брак в 17 років, то з часу набуття чинності закону, вони, як і чоловіки, зможуть оформити шлюбні стосунки тільки з 18.
А право звертатися до суду за зниженням шлюбного віку, яке зараз належить усім, що досягло 14 років, за підписаним законом, можна буде використовувати лише з 16 років.
Незабаром Україна отримає єдину систему екстреної допомоги "112", щось на зразок американської "911". Замість декількох номерів "101" (пожежна), "102" (міліція), "103" (швидка меддопомога), "104" (аварійна газова служба) вводиться один номер "112", по якому українці зможуть звертатися в усіх екстрених ситуаціях - тобто ситуаціях, загрозливих здоров'ю, життю, майну, громадському порядку, природному довкіллю. Перелік не вичерпний, сюди потрапляють також і інші небезпечні події. Екстрені виклики прийматимуться цілодобово, дзвінок на номер "112" буде безкоштовним.
Відповідний закон також підписаний Президентом цього тижня.
Акредитовані центри сертифікації ключів, можливо, отримають рівні права в підключенні до системи електронної звітності органів державної статистики. В усякому разі, Антимонопольний комітет поставив перед Державною службою статистики таке завдання. Стане легше і підприємцям. Вони зможуть подавати звітні документи в електронному вигляді, незалежно від того, послугами якого АЦСК вони користуються.
Цікавими були і офіційні роз'яснення, представлені цього тижня читачам порталу ЮРЛИГА.
Так, наприклад, Пенсійний фонд порахувавщо при купівлі-продажі земельної ділянки, яка ніби як явно відноситься до нерухомості ( в усякому разі Цивільний кодекс так прямо нам про це і говорить у своїй статті 181: "До нерухомих розмов (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об' єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення")пенсійний збір, проте, не стягується. А платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законом є набувачі нерухомості.
Уся штука в тому, що ПФУ у визначенні нерухомості орієнтується не на ГК, а на Закон "Про оподаткування прибутку підприємств". А їм під нерухомістю розуміються об'єкти, що підпадають під визначення основних фондів, - житловий будинок, його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж і так далі, але не земельна ділянка.
На думку Фонду збори, не віднесені Податковим кодексом до державних або місцевих, стягуються за правилами, встановленими тими нормативними актами, які діяли до набуття чинності НК, до тих пір, поки новими законами про админуслугах не буде врегульовано їх стягування.
Державна податкова служба:
- вказала терміни подачі декларацій про валютні цінності, прибутки і майно, що належать резидентові України і що знаходяться за межами України. Це терміни, певні НК для уявлення декларацій про прибуток підприємств;
- на якій мові слідує заповнювати податкові накладні.
Податківці нагадали також про зміні форм звітності по ПДВ.
Мінюст підготував роз'яснення від 02.04.2012 р. про конституційне право громадян на звернення в органи державної влади і ствердив графік перевірок арбітражних керівників.
Проглянувши новини на нашій стрічці за минулий тиждень, ви можете ознайомитися з позицією Вищого спеціалізованого суду України (ВССУ) по розгляду цивільних і карних справ в питанні про відшкодуванні моральної шкоди за ушкодження здоров'я Фондом соцстраху.
ВССУ (на відміну від Фонду) вважає, що потерпілі мають право на відшкодування моральної шкоди за рахунок Фонду, якщо стійка втрата працездатності у зв'язку з трамвой на виробництві або професійним захворюванням уперше встановлена МСЭК в період з 1 квітня 2001 року по 31 грудня 2005 року. При цьому неважливо, коли саме вони звернулися до суду.
Про усе це детальніше, а також про інші офіційні роз'яснення судів і державних органів, про новини в роботі законодавчій, виконавчій і судовій владі, підписаних і ветованих Президентом, ухвалених парламентом законах, а також просто про значущі правові події ви завжди щодня можете прочитати на порталі ЮРЛИГА.