Українська еліта не залишила без уваги такий престижний захід. У рамках Форуму бізнесмен і філантроп Віктор Пінчук провів традиційні Ланч-конференцію "Шляху майбутнього розвитку" ("Options for the Future") і 5-ої Давоский круглий стіл з питань добродійності, де зібралися імениті політики, бізнесмени і юристи.
У пошуках нових моделей
Центральною темою Форуму стала "Велика трансформація - виробляючи нові моделі". Не дивно, що у світлі фінансової нестабільності в єврозоні делегати сфокусувалися на обговоренні боротьби з борговою кризою і майбутньому Європейського Союзу. Домінували негативні прогнози. Дефолт Греції і її вихід з Європейського Союзу, розвал зони євро, економічна стагнація, повторення великої депресії 20-их років - найбільш песимістичні з них. Старі моделі себе не виправдали. Голова Форуму Клаус Шваб заявив про крах капіталізму і необхідності пошуку нових моделей світових економік. Разом з Ангелой Меркельяка відкривала Форум, прийшли до думки, що криза 2008 року так нічому Європу і не навчив. Методи, які використовувалися для боротьби з фінансовою нестабільністю 2008 року, не спрацювали, тому необхідно шукати нові рішення проблем.
З іншого боку, слова Віктора Пінчука, що в кожній проблемі оптимісти шукають можливості, а песимісти в кожній можливості шукають проблеми дуже підходить до що склався ситуації. Так, не дивлячись на несприятливі прогнози, у відповідності результати свого щорічного опитування керівників найбільших компаній світу (всього понад 1500), який проводився компанією PricewaterhouseCoopers (PwC), більше сорока відсотків менеджменту великих корпорацій упевнені в тому, що 2012 рік принесе ріст виручки їх компаніям.
Україна і перспективи її розвитку
На Форумі кожна держава намагається притягнути увагу до себе і своїй економіці. Україна в цьому плані не виключення. Український Ланч, традиційний захід, у рамках Форуму став майданчиком для обговорення актуальних питань розвитку держави. У вступній частині заходу Президент України Віктор Янукович і президент Польщі (1995-2005 рр.) Олександр Квасьневский обговорили питання енергетичної безпеки і стан переговорів про постачання газу, судів над представниками опозиції і напрям розвитку України.
Наталія Кацер-Бучковская |
Після президентських спічів підняті теми розвивали міністр закордонних справ Швеції Карл Бильд, міністр після європейських справ і головний парламентер Туреччини Егимен Багги, колишній міністр фінансів Російської Федерації Олексій Кудрин, глава Державного агентства з інвестицій Владислав Каськив і лідер ПП "Фронт Змін" Арсеній Яценюк. Владислав Каськив акцентував увагу на необхідності поліпшення інвестиційного клімату держави, на що Карл Бильд відповів, що без демократичних змін в державі в цілому не можливі прогресивні зміни в економіці зокрема, підкресливши взаємозв'язану економічних і політичних процесів. Представник опозиції Арсеній Яценюк звернувся до Президента з проханням провести демократичні реформи доки не упущений час. А Олексій Кудринна питання про погіршення україно-російських відносин, заявив, що сторони приречені досягти домовленостей в газовому питанні, іншого виходу в України і Росії немає. Позитивним є той факт, що усі учасники дискусії переконані, що європейський вектор розвитку единовозможный і правильний для України.
Життя "on" і "off line"
Найсвітліші голови IT- світу сталі учасниками панельної дискусії Давоского круглого столу з питань добродійності. Фонду Пінчука вдалося з'єднати в одній дискусійній панелі гігантів IT- бізнесу і філантропів. Модератором дискусії виступила дочка екс-президента і діючого Держсекретаря США Челсі Клінтон, в панелі виступили один із засновників Facebook Шон Паркер, виконавчий директор Google Эрик Шмидт, засновник всесвітньої мережі інтернет Тім Бернес-Ли, засновник DST Юрій Милнер.
Основним месиджем зборів стала зростаюча роль інтернету в політичній і соціальних сферах, а також місце держави в регулюванні ресурсу. Усі доповідачі зійшлися в думці, що інтернет не може і не повинен контролюватися державою. Будучи майданчиком для вільного звернення інформації і обміну ідеями, як будь-який з людських винаходів, інтернет може використовуватися як в деструктивних, так і в творчих цілях. Прикладами є революції на Близькому Сході, безлади в Лондоні, атаки сайтів держструктур в Україні. Розуміючи це, засновник всесвітньої мережі Тім Бернес Ли все одно гордий за свій винахід, він дав людям можливість, а вже хто як нею скористається - це особистий вибір кожного.
Віктор Пінчук призвав використовувати інтернет для підвищення ефективності філантропії. Фонд презентував Українську біржу добродійності - онлайн майданчик добродійних проектів, де потенційні меценати зможуть знайти тих, хто потребує допомоги. Усі добродійні проекти проходитимуть ретельну перевірку на предмет необхідності фінансування. На підтримку ідеї Алік Росс, консультант з питань інновацій Держсекретаря США, привів приклад як за одну ніч завдяки використанню IT- технологій було зібрано 35 млн. дол. для жертв стихійного лиха на Гаїті.
Резюмуючи, можна констатувати, що такого роду дискусії корисні навіть самою постановкою питання. Інформаційні технології, що розвиваються в геометричній прогресії, не можуть і не повинні обійти Україну стороною. Важливо упіймати момент і направити такий потужний ресурс в правильне русло.
Форум завжди був місцем для зустрічі і дискусій. Тут не приймаються рішення, головною ідеєю є спілкування і обговорення найважливіших викликів з якими стикається сучасний світ. 2012 став роком постановки питань, що само по собі не так погано, і можливо до наступної зустрічі будуть знайдені відповіді. Безперечним залишається факт, що світ міняється і міняється він дуже швидко. Давос служить своєрідним індикатором і участь в такого роду заходах і дає відчуття тенденцій.
Наталія Кацер-Бучковскаяначальник корпоративно-інвестиційного відділу DeVision Group, спеціально для сайту "ЮрЛига"
Фотографії надані Фондом Віктора Пінчука
Фотограф: Сергій Ильин