Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Конституційний Суд відповів Пенсійному фонду на питання про право уряду регулювати розмір соцвыплат

26 січня 2012, 13:17
2897
8
Реклама

Прес-служба КСУ розмістила прес-реліз про обнародування Конституційним Судом прийнятого 25 січня 2012 року рішення за конституційним уявленням правління Пенсійного фонду про офіційне тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статей 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частин першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції.

Пенсійний Фонд цікавило, зокрема:

- чи повноважна держава встановлювати зміст і об'єм соціальних виплат залежно від його соціально-економічних можливостей;

- чи має право держава змінювати порядок і розмір існуючих соціальних виплат і соціальної допомоги, що фінансуються за рахунок засобів Держбюджету;

- чи обов'язкові для застосування судами України нормативно-правові акти КМУ з питань соціального захисту громадян, видані у виконання вимог Бюджетного кодексу, Закону про держбюджет і інших законів.

Якщо взяти до уваги, окрім питань, також і зміст положень Конституції і кодексів, що фігурують в представленні ПФУ, стає абсолютно очевидно, що Пенсійний фонд бажав дізнатися, чи може Кабмін встановлювати об'єм соціальних виплат менший, ніж це вказано в законах, і чи повинні суди, приймаючи рішення по заявах громадян, бажаючих отримати соцвыплаты в розмірі, передбаченому законом (а не актами КМУ), керуватися постановами Кабміну.

Відповіді Конституційного Суду вийшли відповідно питанням - також розпливчаті і неоднозначні. Їх можна назвати відповідями-натяками.

Необхідно помітити, що з усіх трьох питань ПФУ отримав позитивну відповідь Суду.

При цьому, КСУ вказав, що державу повноважно встановлювати зміст і об'єм соцвыплат, виходячи з економічно можливостей, але зобов'язано розподіляти громадське багатство справедливо і неупереджено. Воно повинне прагнути до збалансованості бюджету, але рівень соцгарантий повинен відповідати Конституції, а мета і засоби зміни механізму нарахування соцвыплат - принципам пропорційності і справедливості.

З другого питання КСУ відмітив, що уряд має право регулювати порядок і розміри соціальних виплат і допомоги, що фінансуються за рахунок бюджету, але - відповідно до Конституції і законів України.

Про обов'язок судів застосовувати нормативно-правові акти у своїх рішеннях КСУ висловився в тому дусі, що суди зобов'язані керуватися принципом законності. А останній передбачає (безумовно!) застосування судами законів України, а також і нормативно-правових актів, у тому числі актів уряду (і інших органів влади також), проте виданих на основі, у рамках повноважень і способом, передбаченим Конституцією і законами.

До таких, законних і конституційних актів КМУ, звичайно, можуть належати і нормативно-правові акти, видані на основі і у виконання Бюджетного кодексу і законів про Держбюджет.

Загалом - нічого нового. Чи іншими словами: усе, про що запитував ПФУ, можливо - у рамках законів і Конституції.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини