Цей захід був викликаний необхідністю внесення змін до двох законопроекту, які зараз знаходяться на розгляді Верховної Ради України. Зокрема, це законопроект про економічний експеримент по створенню сприятливих умов для розвитку в Україні індустрії програмної продукції і законопроект про внесення змін до Податкового кодексу відносно спеціального режиму оподаткування для IT- сектора.
По суті ці два документи призначено для впровадження механізму підтримки IT- сектора, проте проблема полягає в тому, що термін дії експерименту - всього 5 років, упродовж яких лише обрані платитимуть податки по понижених ставках. А як же інші? - за словами учасників прес-конференції, їм залишається хіба що закриватися. ЄВА пропонує вийти на схему 5-5-5, тобто понизити ставку податку на прибуток, податку з прибутків фізосіб і єдиного соціального внеску для компаній до 5 % кожен (у законопроекті - 16, 10 і 5 % відповідно). Також, настійно рекомендується зробити закон не у форматі експерименту, а в якості спеціального режиму для усього IT- сектора.
Одній з проблем розвитку сектора Роман Хмиль, генеральний директор GlobalLogic Ukraine, назвав захист інтелектуальної власності. "Для появи внутрішнього ринку треба, щоб держава навчилася захищати інтелектуальну власність. У Україні не звикли купувати програмне забезпечення ні самі громадяни, ні представники влади" - говорить пан Хмиль.
Проблему оподаткування IT- сектора треба розв'язати найближчим часом, оскільки зараз Україна знаходиться у більш ніж вигідному положенні, йде розвиток індустрії, але якщо будуть ухвалені законопроекти без пропонованих змін, то поступово почнеться відтік іноземних інвестицій. Підприємствам набагато комфортніше оподатковуватиме і тримати увесь прибуток в країні із стабільною ситуацією і порівняно низькими процентними ставками. У цьому питанні Україні буквально наступають на п'яти Росія, Білорусь і інші країни - сусіди, не кажучи вже про лідерів ринку - Индие і Китаї.
Також, пропоновані ЄВА зміни включать реформування системи підготовки IT- фахівців, оскільки по словах Ігоря Мендзембровского, генерального директора Itera Consulting Ukraine, більшість випускників Внз не задовольняють ринок і з часом дефіцит тільки наростатиме. У рамках розробленого ЄВА мастер-плана по підтримці IT- сектора передбачені деякі особливості системи освіти таких працівників.
Наталія Шныр, журналіст порталу ЮРЛИГА.