У листі № 22373/03-20 Пенсійний фонд роз'яснив, чому єдиний внесок на суми грошових компенсацій за невикористання щорічних відпусток не нараховується.
Зокрема, ПФУ підкреслив, що базою для нарахування єдиного внеску для підприємств, установ і організацій, які використовують працю фізосіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, являється сума нарахованої заробітної плати по видах виплат, які включають основну і додаткову заробітну плату, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються відповідно до Законом "Про оплату праці".
Згідно з підпунктом 2.2.12 Інструкції за статистикою заробітної плати, суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних (основного і додаткових) відпусток і додаткових відпусток працівникам, що мають дітей, в розмірах, передбачених законодавством, входять до фонду оплати праці у складі фонду додаткової заробітної плати. Таким чином, вказані виплати, здавалося б, є об'єктом для нарахування і утримання єдиного внеску.
Але при цьому, згідно частини другої статті 7 Закону "Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", для осіб, яким після звільнення нарахована заробітна плата (дохід) за відпрацьоване час (чи за рішенням суду - середня заробітна плата за вимушений прогул), єдиний внесок нараховується на суму, яка визначається шляхом ділення заробітної плати, виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована.
Суми ж грошових компенсацій у разі невикористання щорічних (основного і додаткових) відпусток є платою за невідпрацьоване час (підпункт 2.2.12 "Інструкцій за статистикою заробітної плати"), отже, на вказані суми компенсацій, які виплачуються при звільненні, єдиний внесок не нараховується.