Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Приватні інвестори з Близького Сходу зберігають інтерес до України

8 листопада 2011, 14:51
824
0
Реклама

Залучення інвестицій з країн Близького Сходу тема не нова. Дешеве довгострокове фінансування з економічно стабільного регіону більш ніж приваблива перспектива для вітчизняного бізнесу, що потребує фінансових вливань. Передумов для співпраці більш ніж достатньо: східних партнерів цікавлять нерозкритий потенціал українського ринку, вигідне географічне положення, зростаючі макроекономічні показники. З іншого боку, незважаючи на теоретичну привабливість України, важко сказати, що співпраця зі східними партнерами йде в повну силу. Так, розмір прямих іноземних інвестицій з окремими країнами не перевищує і десяти мільйонів доларів США в рік, а з Державою Катар і Королівством Бахрейн Україна знаходитися в тривалому процесі встановлення політичних і економічних взаємин.

Майданчик для дискусій

2-3 листопада в Києві пройшов II Щорічний Економічний Форум країн СНД і Близького Сходу, організаторами якого виступили інвестиційна компанія Afon Capital, юридична компанія LeoPartners і ProGroup. Сфокусований на економічному, торговому і інвестиційному співробітництві між бізнесом країн СНД і Близького Сходу, Форум став майданчиком для комунікації східних інвесторів і експортерів з представниками бізнесу і державних органів України.

Цього року захід відвідали представники ОАЭ, Королівства Бахрейн, Єгипту. C української сторони були присутніми представники державних органів, фінансового і реального сектора економіки : Ірина ДбайливаГлава підкомітету Верховної Ради України, Андрій ПінчукГлава підкомітету з питань контролю і законодавчого забезпечення, регулювання ринків фінансових послуг, Голова наглядової ради Пиреус Банк Янис Кириакопулусзаступник голови правління ПУМБ Олексій Волчковинвесткомании (Sokrat Investment Group, Jaspen Capital Partners, Avant Capital), девелопери (DeVision Group), юридичні компанії (Москаленко і Партнери, Neolegus, Freshfields Bruckhaus Deringer).

На думку Ірини ДбайливоїУкраїна може запропонувати перспективні інвестиційні проекти у сфері електроенергетики, будівництва, сільського господарства.

Політичні передумови і риски

Відкриваючи Форум, Ірина Дбайлива відмітила перспективність співпраці з країнами Близького Сходу. Так, на думку народного депутата, Україна може запропонувати перспективні інвестиційні проекти у сфері електроенергетики, будівництва, сільського господарства, натомість отримавши фінансові вливання і можливості для експорту своєї продукції.

Наприклад, Катар - єдина країна у світі, яка показала в кризу подвійний ріст ВВП. На тлі тривалої стагнації економік Європейського Союзу і США, східний регіон ставати все більш і більш привабливим. У свою чергу східних партнерів притягає потенціал української економіки, вигідне геополітичне положення країни, багаті ресурси і висококваліфіковані кадри.

Підкресливши важливість взаємної співпраці, И. Дбайлива відмітила, що політична і економічна співпраця знаходиться на стадії становлення. Стосунки з Королівством Бахрейна і Державою Катар в України односторонні, політична еліта цих країн не проявляє ініціативи в налагодженні співпраці. Така інертність з боку східних партнерів обумовлена в першу чергу політичними, економічними і правовими рисками властивими нашій державі.

Східних партнерів притягає потенціал української економіки, вигідне геополітичне положення країни, багаті ресурси і висококваліфіковані кадри

Управління політичними рисками

Незважаючи на політичну і економічну турбулетность, ринок України є перспективним для приватних інвесторів з Близького Сходу. Доказом тому служать численні деллегации з OAЭ, Єгипту і інших країн, а також інтерес з боку таких великих инструциальных інвесторів як Falcon Private Equity, Capital Growth Management. Інвесткомпанії з цікавістю розглядають перспективні проекти і все більше сподіваються на приватноправові механізми захисту інвестицій, чим на державу.

Питання мінімізації політичних ризиків стало ключовим в доповіді юриста міжнародної юридичної фірми Freshfields Bruckhaus Deringer Алиана Фархада (Alian Farhad). Пан Фархад відмітив зміни законодавства, націоналізацію, неконвертированость валюти (наявність ряду обмежень на рух валютних засобів), як можливі порушення з боку державиа також масові протести, безлади, громадянську війну як риски політичної нестабільності.

Одним з учасників Форуму стала народний депутат України Наталія Королівська

У даному контексті юрист з оптимізмом процитував професора Гарвардського університету Детлева И. Вагса (Detlev I. Vagts), який вважає політичні ризики невід'ємним аспектом прямого іноземного інвестування. Будучи за своєю природою непередбачуваними, цю групу ризиків важко визначити заздалегідь, але ними можна управляти мінімізуючи негативний вплив на бізнес. Так серед механізмів хеджування особливу увагу доповідач присвятив міжнародній стабілізаційній і арбітражній обмовці в інвестиційному договорі.

Відповідно до стабілізаційної обмовки (stabilization clause) в процесі реалізації інвестиційного проекту застосовується законодавство, діюче на момент підписання договору. Інвестор, що користується цим інструментом, захищений від подальших змін законодавства. Цей механізм широко визнаний провідними арбітражами світу.

Страхування політичних ризиків - також досить популярний механізм в міжнародній практиці. Як приватні компанії (Loyd's, AIG), так і міжнародні організації (The World Bank's Multinational Investment Guarantee Agency) пропонують покриття збитків, понесених у зв'язку з націоналізацією, громадянською війною, безладами. В той же час цей тип страхування досить дорогий і не покриває усі страхові випадки.

Природно, передумовою захисту прав інвесторів є правильна структуризація інвестиції. В даному випадку значення має кожна деталь. Тому інвестори, плануючи угоду, повинні в першу чергу передбачити усі можливі ризики і механізми їх хеджування. Також важливим є вибір юрисдикції. Зокрема, за словами партнера Freshfields Bruckhaus Deringer Ноаха Рубинса (Mr. Hoah Rubins) безпечнішим для інвестора є інвестування в країни з підписаними міжурядовими угодами про захист інвестицій. Мета цих угод - надання гарантій іноземному інвесторові недескриминации, вільного руху капіталу і расмотрения суперечок в міжнародному арбітражі. Слід зазначити, що Україна підписала такі угоди з більшістю країн Близького Сходу.

Наталія Кацер-Бучковская

Висновки Форуму

Зважаючи на викладене вище, можна констатувати факт наявності інтересу інвесторів з арабських країн до економіки України. Безумовно, Україна рассматрывается як ринок з величезним потенціалом росту. В той же час не можна не відмітити очевидну обережність в поведінці інвесторів. Політичні, економические і правові риски є перешкодами для активного вливання капіталу в економіку країни. В першу чергу східні партнери чекають гарантій з боку держави, хоча не останню роль грають приватно-правові механізми захисту інвестицій.

Саме тому Економічний Форум країн СНД і Близького Сходу розглядається як міст для зближення бізнесів двох регіонів і відкритого обговорення виниклих на цьому шляху перешкод. Є надія, що подібного роду заходу стануть доброю традицією і Ближньою Схід стане до нас ще ближче.

Наталія Кацер-Бучковскаяначальник корпоративно- інвестиційного відділу DeVision Group

Спеціально для сайту "ЮрЛига"

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини