ДПС в листі від 01.11.2011 року № 4893/7/15-3317 звернула увагу своїх підлеглих на те, що вони можуть звертатися з письмовим запитом про надання інформації і копій документів, що підтверджують розмір статутного капіталудо платників податків, які бажають добровільно зареєструватися платниками ПДВ, оскільки мають статутний капітал понад 300 000 гривень. Такі повноваження за ними, на думку ДПС, закріплені в п. 20.1.6. НК і в п. 73.1 НК.
Мета таких звернень - підтвердити достовірність відомостейвказаних в заяві про реєстрацію платником ПДВ, які торкаються формування статутного капіталу (УК). Тобто, підтвердити те, що УК сформований з джерел, за рахунок яких дозволяється його формування; те, що майнові і немайнові вклади учасників пройшли незалежну експертну оцінку і те, що рішення про збільшення або зменшення УК зареєстроване.
Також, податківці можуть зажадати надання документів, засновників, що підтверджують фінансовий станз метою перевірки можливості здійснення ними відповідних внесків. Для юридичних осіб таким підтвердженням буде висновок аудитора, для фізичних осіб - довідка органу ДПС про подану податкову декларацію.
Нагадаємо, що згідно п.182.1 НК, особа, статутний капітал або балансова вартість активів якого перевищує 300 000 гривен, і що не є обов'язковим платником ПДВ, може добровільно зареєструватися платником ПДВ незалежно від об'єму здійснюваних їм операцій оподаткувань. Але, як видно з розглянутого листа ДПС, в цьому випадку податкові органи ретельно перевірятимуть розмір, джерела і порядок формування такого УК.