Державна судова адміністрація (ГСА) наказом № 112 від 14.07.2011 р. затвердила Положення про службу судових розпорядників і організацію її діяльності.
Служба судових розпорядників згідно з Положенням діє в кожному з судів загальною юрисдикції для забезпечення дотримання порядку присутніми в суді. Організаційне забезпечення її діяльності здійснюється ГСА
Служба підкоряється голові і керівникові апарату суду, являється структурним підрозділом апарату, очолює її керівник (у судах, де чисельність служби не перевищує 2 людини, обов'язки керівника покладаються на старшого судового розпорядника).
На посаді судових розпорядників призначаються особи з вищим освітою по кваліфікаційному рівню не нижче молодшого фахівця, на посаді старших судових розпорядників - особи з вищою освітою по кваліфікаційному рівню не нижче за бакалавра.
Основні завдання служби відповідно до Положення - забезпечення дотримання особами, що знаходяться в суді, встановлених правил і забезпечення виконання учасниками процесу розпоряджень головуючого в судовому засіданні.
Серед прав судових розпорядників відмічені:
- право робити учасникам процесу і іншим особам зауваження,
- звертатися до правоохоронних органів з метою затримання осіб, що здійснюють протиправні дії,
- видаляти з приміщення судна і зали судового засідання тих, хто відмовляється виконувати законні вимоги, проявляє "неповага до суду"порушує громадський порядок в приміщенні суду і процесуальний порядок здійснення судочинства (хоча діючий КПК не передбачає видалення із залу засідань кого б то не було за неповагу до суду, як не передбачає і видалення учасників процесу, окрім підсудного, за невиконання розпоряджень головуючого).
- складати протоколи про админправонарушениях по ст. 185-3 КПК
На судових розпорядників Положенням покладені обов'язки по підтримці належного стану залу судового засідання, оголошенню виходу суду, запрошенню в зал суду свідків, експертів, перекладачів, інших учасників процесу, обмеженню спілкування свідків. Вони координуватимуть доставку до суду підсудних, таких, що містяться під вартою.
Судові розпорядники забезпечуються форменим одягом.