У Верховній Раді України зареєстрований законопроект № 9035 народних депутатів Юрія Прокопчука, Андрея Кожемякина і Романа Забзалюка (БЮТ) про форму звернення до суду в судовому засіданні.
Депутати пропонують доповнити Закон "Про судоустрій і статус суддів" статтею 56-1, яка б і містила норму про форму звернення до суду. Нічого нового за формою депутати не пропонують - це все те ж звернення "Ваше честь", яке вже міститься у ряді процесуальних нормативно-правових актів.
Проте народні обранці передбачили в проекті виключення на цей рахунок. Так, особи беруть участь в справі і інші учасники судового процесу можуть за проектом не звертатися до суду словами "Ваша честь" в наступних випадках: здійснення судочинства з порушенням порядку, визначеного процесуальним законом, порушення присяги судді, невиконання суддею законних вимог учасників процесу; здійснення суддею дій, в яких убачаються явні ознаки необ'єктивності, упередженості і несправедливості; виявлення суддею неповаги до учасників процесу; недотримання суддею правил суддівської етики.
При цьому автори проекту не уточнюють, хто, власне, вирішуватиме у кожному конкретному випадку, чи мають місце вказані вище підстави: чи може сам учасник процесу порахувати, що йому в даному випадку суддю можна не називати "Ваша честь" або потрібні якісь інші підтвердження для виникнення у учасника процесу такого "права".
Другий варіант зводить до нісенітниці представлені депутатами пропозиції. А перший навряд чи можливий з тієї простої причини, що не всякий учасник процесу знає, приміром, процесуальний порядок, щоб компетентно констатувати його порушення, і вже точно ніхто з учасників процесу не наділений повноваженнями вирішувати, чи порушив суддя присягу.
Необхідно відмітити, що нинішня редакція Закону "Про судоустрій і статус суддів" взагалі не містить норм, які б визначали форму звернення учасників процесу до судді. Ці моменти передбачені (якщо взагалі регулюються) окремими процесуальними кодексами.
Звернення до судді "Ваша честь", зокрема, передбачено Кодексом адміністративного судочинства (ст. 134), Цивільним процесуальним кодексом (ст. 161).
Карно-процесуальний кодекс не містить форми звернення до судді в процесі. У точності так само - КоАП і ХПК.