Проект Закону про ринок земель № 9001-1розроблений урядом, зареєстрований у Верховній Раді 19 липня 2011 року. Небагатьом раніше, законопроект про ринок земель № 9001 був представлений в Раду також народним депутатом Григорієм Смитюхом (з фракції Партії регіонів).
Відповідно до урядового проекту придбавати і відчужувати земельні ділянки і права на них можуть громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування, держава в особі своїх компетентних органів, а також іноземці.
Отримуватися і відчужуватися можуть земельні ділянки державної і комунальної власності (відповідного цільового призначення і способу використання, у межах певної категорії земель), у тому числі разом з розташованими на них об'єктами, а крім того - земельні ділянки громадян і юридичних осіб, права на земельні частки (паї), права оренди на встановлений термін, емфітевзис (право користування чужою землею для сільськогосподарських потреб) і суперфиций (право користування чужою землею для забудови). Отримуватися і відчужуватися можуть і долі в праві спільної власності на землю.
Обмежені у зверненні землі сільськогосподарського призначення. Їх придбавати у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва по цивільно-правових договорах можуть лише громадяни України, фермерські господарства, держава і територіальні громади. Іноземці не можуть стає власниками сільгоспземлі по цивільних договорах. Дарувати земельні ділянки сільгосппризначення, що знаходяться в приватній власності можна лише членам сім'ї, державі або територіальній общині.
Сільськогосподарським підприємствам, установам і організаціям землі сільгосппризначення можуть належати за проектом по праву користування (по діючих нормах - по праву власності).
Встановлені граничні максимальні площі земельних ділянок для ведення товарного сільгоспвиробництва, які можуть знаходитися у власності одного обличчя. Їх площі залежать від різновиду природно-сільськогосподарської зони. У Поліссі це - 1500 гектарів, в Лісостепи - 1750 га, в степи - 2100 га, в Карпатській гірській області - 900 га. У випадках того, що успадкувало землі ці норми можуть бути перевищені.
Гранична максимальна площа земельних ділянок, що знаходяться у власності однієї особи, але розташованих в різних природно-сільськогосподарських зонах, не може перевищувати 2100 гектарів.
Право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб за проектом можна буде віддати в заставу. Термін договору про право користування земельною ділянкою для сільгосппотреб не може бути менше 20 років і перевищувати 50 років. Розмір плати за користування не може бути менше 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік.
Проект Григорія Смитюха має багато схожого з урядовим.
ЕКСПЕРТНА ДУМКА |
Маркіян Мальский, керівник Западно-украинского філії АТ Arzinger |
Прокоментував деякі положення проекту для ЛІГА :ЗАКОН Маркіян Мальскийnbsp;керівник Западно-украинского філії АТ Arzinger і керівник практики Альтернативного дозволу суперечок : "Відомо, що нині тривають активні ініціативи по зняттю мораторію на продаж сільськогосподарських земель. Так, несподівано швидко був прийнятий Закон "Про державний земельний кадастр"хоча його прийняття прогнозували на осінь цього року. Наступним логічним кроком до зняття мораторію є ухвалення закону "Про ринок земель". Громадськості презентувалися вже декілька проектів цього закону, які в принципі не кардинально відрізнялися один від одного. Проте, враховуючи те, що так швидко ухвалили Закон України "Про державний земельний кадастр", законопроект про ринок земель № 9001-1, мабуть, має більше шансів в порівнянні з попередніми проектами.
Запропонований урядом законопроект дає вичерпний перелік суб'єктів, які можуть придбавати у власність сільськогосподарські землі по цивільно-правових договорах. А саме, до них відносяться: громадяни України, фермерські господарства, держава і органи місцевого самоврядування. З такого формулювання виходить, що землі сільськогосподарського призначення можуть придбати у власність серед юридичних осіб лише фермерські господарства. При цьому підприємства інших організаційно-правових форм можуть придбавати такі землі тільки на праві користування.
Відзначається також, що іноземні особи не можуть придбавати у власність сільськогосподарські землі. Іноземною особою згідно із законопроектом вважаються: іноземні особи, особи без громадянства, іноземні підприємства, підприємства, в статутному капіталі яких не менше десяти відсотків складає іноземна інвестиція, іноземні юридичні особи, іноземні держави, міжурядові і неурядові організації. Таким чином, іноземні особи (юридичні або фізичні) засновуватимуть спочатку одно суспільство в Україні (яке вважатиметься іноземною особою в розумінні законопроекту "Про ринок земель"), а тоді останнє виступить засновником другого суспільства, яке матиме право придбавати землю сільськогосподарського призначення.
Отже, як і в попередніх редакціях не знайдений ефективний спосіб усунення іноземних осіб від можливості придбавати сільськогосподарські землі".