Міністерство юстиції опублікувало на своєму веб-сайті для обговорення проект нового Карного процесуального кодексу.
Проектом серед основних принципів (почав) карного виробництва названі нетипові для радянського карного процесу (по принципах якого побудований нинішній КПК) верховенство права, свобода від самовикритті, невтручання в приватне життятаємниця спілкування (остання припускає гарантії таємниці листування, телефонних розмов).
Про свої підозри в скоєнні злочину конкретною особою слідчий і прокурор за проектом повідомляють його в "повідомлення про підозру". Також вважатиметься підозрюваним затриманий за підозрою в скоєнні злочину. Як і тепер, особа, відносно якої порушена кримінальна справа, таким, на жаль, не рахується.
Проектом заплановано створення реєстру досудових розслідувань (злочинів і карної провини).
Процедури розслідування злочинів і провини різні. Провина за проектом розслідується 1 місяць, злочини - 2 місяці. Терміни можуть бути продовжені: по провині - до 2 місяців, по злочинах - до 6 (якщо злочин середньої і невеликої тяжкості) і до 12 місяців (якщо злочин тяжкий і особливо тяжкий).
Негласні слідчі (разыскные) дії стануть відповідно до проекту частиною досудового розслідування.
Обмежена тривалість допитів. Без перерви допит не може тривати більше 2 годин підряд, а в цілому - більше 8 годин в день
Надання обвинуваченому і його захисту доступу до матеріалів кримінальної справи перед складанням звинувачувального акту передбачає можливість робити копії цих матеріалів.
Вводиться новий інститут - "слідчий суддя" (слідчий суддя) - суддя суду 1-ої інстанції, який здійснюватиме судовий контроль за дотриманням прав, свобод і інтересів осіб в карному виробництві
Суд присяжних передбачений проектом КПК, але на нього матимуть право тільки ті, кому загрожує довічне позбавлення волі. Склад такого суду - двоє професійних суддів і усього троє присяжних. Для розгляду справи судом присяжних потрібне клопотання підсудного, інакше такі справи розглядаються колегіально трьома суддями.
За загальним правилом усі справи розглядаються одним суддею. У справах, де покарання підсудному може вилитися в 10 років позбавлення волі, можливий колегіальний розгляд у складі трьох суддів. Для цього також потрібне клопотання.
Відкритість судів не підвищиться: як і раніше, пряма трансляція засідань і зйомки (звукозапис) стаціонарною апаратурою можливі тільки з дозволу суду.
Найцікавіше нововведення проекту КПК - можливість угод між потерпілим і підозрюваним, обвинуваченим про примирення, а також між прокурором і підозрюваним, обвинуваченим про визнання провини. На підставі цих угод суд може ухвалювати вирок. Їх слідством буде обмеження права потерпілого і звинувачуваного на оскарження вироку.