Мінюст в листі від 10.06.2011 р. роз'яснив порядок визначення походження дитини і привласнення йому імені при держреєстрації у випадках, коли мати дитини перебуває в шлюбі і коли вона в такому шлюбі не полягає.
Як випливає із ст. 122 СКдитина, зачата і народжена в шлюбі або народжена після закінчення 10 місяців після припинення браку (визнання його недійсним), походить від подружжя. Тобто, виходячи з презумпції батьківства чоловікасаме він є батьком дитини, народженої в шлюбі його дружиною. Ця презумпція заснована на повазі до дружини як жінки і є законодавчим віддзеркаленням її моральної поведінки в шлюбі, а тому вона не зобов'язана доводити, що її чоловік є батьком дитини.
В той же час, дружини, а також чоловік і жінка, брак між якими припинений, якщо дитина народжена до витікання 10 місяців з моменту припинення браку, можуть подати в орган РАГС спільне заява про невизнання чоловіка батьком дитини. Така заява може бути задоволена у разі подачі іншою особою або матір'ю дитини заяви про визнання батьківства. При цьому, якщо дитина народилася до витікання 10 місяців з дня припинення браку внаслідок смерті чоловіка, походження дитини може бути визначене за спільною заявою матері і чоловіка, що вважає себе батьком.
Якщо ж батьки дитини не перебувають в шлюбі, то походження дитини від матері визначається на підставі документу закладу охорони здоров'я про народження нею дитину, а батьківство - за заявою матері і батька дитини або за рішенням суду. При цьому за відсутності спільної заяви батьків дитини і рішення суду, запис про батька здійснюється по прізвищу і громадянству матері, а ім'я і по батькові дитини вписується за її вказівкою.
Таким чином, якщо дитина була народжена в шлюбі або до витікання 10 місяців з моменту припинення браку, то його батьком є або чоловік матері, або інший чоловік, визначений спільною заявою матері і цього чоловіка. Відповідно, по батькові дитина отримує від того чоловіка, який визнаний його батьком. Якщо ж батьківство дитини не встановлене і жінка, що народила його, не перебуває в шлюбі, то по батькові дитини визначається на ім'я особи, якого мати дитини назвала його батьком.