13 червня набуде чинності Указ Президента від 24 травня 2011 року № 597/2011яким схвалена Концепція розвитку карної юстиції відносно неповнолітніх.
Концепція визначає основні напрями розвитку карної юстиції відносно неповнолітніх. Реалізація цих напрямів повинна посилити відповідальність сім'ї, суспільства і держави за процес виховання дітей, забезпечити дотримання прав і свобод дітей, що потрапили в конфлікт із законом, шляхом підвищення рівня правового і соціального захисту, зменшити рівень дитячої злочинності.
Метою Концепції є побудова в Україні повноцінної системи карній юстиції відносно неповнолітніх, здатною забезпечити законність, обгрунтованість і ефективність кожного рішення відносно дитини, що конфліктує із законом, спрямованого на перевиховання і подальшу соціальну підтримку.
Визначено, що для досягнення цих цілей необхідно:
- удосконалити систему профілактики дитячої злочинності на основі застосування відновних і проактивних методик;
- забезпечити ефективне правосуддя відносно неповнолітніх з урахуванням вікових, соціально-психологічних, психофізичних і інших особливостей розвитку;
- сприяти розвитку відновного правосуддя;
- створити ефективну систему реабілітації неповнолітніх з метою їх перевиховання і ресоциализации.
Розвиток карної юстиції повинен передбачати такі заходи:
- удосконалення превентивної і профілактичної роботи;
- забезпечення прав неповнолітніх при здійсненні слідства і правосуддя;
- сприяння розвитку програм відновного правосуддя, а також створення системи реабілітації неповнолітніх.
Необхідно відмітити, що Концепція також конкретизує заходи, спрямовані на досягнення поставлених завдань. Її реалізація розрахована на період з 2011 по 2016 рік.
До речі, в тексті Концепції приведені наступні статистичні дані: за станом на 1 січня поточного року в Україні в установах пенітенціарної системи знаходилося 1432 неповнолітніх, з них більше половини були засуджені до позбавлення волі на терміни від 3 до 5 років; 58,3 % раніше притягувалися до карної відповідальності, не пов'язаної з позбавленням волі; чверть цих дітей до засудження не вчилися і не працювали.