Міністерство охорони здоров'я оприлюднило на своєму веб-сайті проект Закону України "Про захист прав пацієнтів".
Проектом проголошується безліч прав пацієнтів (пацієнтом вважається будь-яка фізична особа, незалежно від стану його здоров'ящо обернуло в заклад охорони) здоров'я. Серед них - право на життя, доступність медичної допомоги, її безпека і якість, на отримання медичної інформації, на полегшення болю і страждань, фізичну і психічну цілісність, на згоду і на відмову від медичного втручання і навіть на відправлення релігійних обрядів в медичних закладах.
Але багато з цих прав тут же фактично нівелюються іншими пропонованими нормами проекту.
Так, можливість відмови від медичного втручання фактично нівелюється обов'язком пацієнта проходити (та ще і у встановлені терміни) медичні огляди і обстеження, попередні (до прийняття на роботу) і періодичні профілактичні огляди, а також обов'язком "проходити профілактичні щеплення проти інфекційних хвороб".
Тоді як застосування методів у тому числі і профілактичною спрямованості вже вважаються згідно з проектом медичним втручанням. Воно включає фармакотерапію, медичні процедури, медичну реабілітацію і медичні консультації.
Право на полегшення болю і страждань нівелюється забороною на евтаназію - на задоволення прохань пацієнта (їх близьких) про "прискоренні смерті пацієнта" чи умертвінні його. По суті справи, прохання пацієнта про смерть вже свідчить про те, що знеболюючі засоби ефекту не дають. Мабуть, така смерть в стражданнях, на думку розробників проекту, відповідає "гідній смерті"право на яку проектом "гарантується".
По суті справи, долю пацієнтів швидше вирішуватимуть органи влади - при констатації факту смерті мозку, приміром, рішення про відключення засобів підтримки життя пацієнта прийматиметься письмово комісією лікарів-фахівців, в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади в області охорони здоров'я (Мінохоронздоров'я).
Будь-яке застосування методів профілактики, діагности, лікування і реабілітації за проектом можливо знову-таки, тільки за наявності дозволувиданого згаданим центральним органом.
Госпіталізація пацієнтів можлива тільки при їх згоді, їм надається можливість вибирати, де лікуватися - в лікарні або удома в звичайному соціальному оточенні. Проте відмова від госпіталізації має бути письмовим. За відсутності протипоказань можлива перерва в стаціонарному лікуванні для вирішення особистих проблем.
Закріплено проектом також право на вибір лікаря і на його заміну, правда, при нагоді. Право на доступ до інформації про стан свого здоров'я закріплене в можливості отримувати копії історії хворобипрогнозів можливого розвитку захворювання і ризиків, пов'язаних з медичним втручанням. Допуск до інформації в доступній і зрозумілій для пацієнта формі (усною і письмовою) забезпечується пацієнтам, яким виконалося 14 років.
Будь-яке медичне втручання можливо тільки з відома (усного або письмового) пацієнта. Згода потрібна і в усіх випадках консервації і використання компонентів людського тілау тому числі, в цілях діагностики або лікування.
Будь-який матеріал, вилучений у пацієнта під час операції, підлягає обов'язковою експертизі паталогоанатомії. Тіла небіжчиків, у яких немає родичів і законних представників, згідно з проектом можуть використовуватися в учбових і наукових цілях.