Указом Президента від 13 квітня 2011 року № 465/2011 затверджено Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів.
Це новий орган в системі виконавчої владистворений на основі Указу Президента "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади".
Після набуття чинності цього Положення (з моменту офіційної публікації), припинить дію ряд указів, що регулювали діяльність Держспоживстандарту. Саме цим Комітетом зараз здійснюються повноваження у сфері захисту прав споживачів, які перейдуть до знову створеного органу.
Госпотребинспекция буде спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері держконтролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів.
На Інспекцію будуть покладені, зокрема, такі завдання:
- здійснення державного контролю за дотриманням законодавство про захист прав споживачів;
- державного ринкового нагляду;
- державного нагляду за дотриманням технічних регламентів, стандартів, норм і правил.
Відмітимо, що і на Держспоживстандарт покладалися подібні функції. Проте окремо не виділялася функція ринкового нагляду. До речі, Закон "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" ще не набув чинності. Цим Законом визначаються організаційно-правові основи нагляду і контролю за ринком нехарчової продукції.
У зв'язку з покладеними завданнями у Інспекції буде право перевіряти суб'єктів господарюванняі у разі виявлення порушень вимагати їх усунення, а також застосовувати певні заходи до суб'єктів господарювання (наприклад, забороняти реалізацію продукції; приймати рішення про припинення виробництва продукції; тимчасово зупиняти діяльність суб'єктів господарювання і тому подібне).
Втім, нічого нового серед перерахованих повноважень немає, оскільки Держспоживстандарт зараз наділений ними.
Відмітимо, що у зв'язку з адмінреформою частина функцій Держспоживстандарту, що відноситься до захисту прав споживачів, повинна перейти до Госпотребинспекции, а функції, що стосуються питань технічного регулювання - до іншого нового органу: Державній службі технічного регулювання України.