Міністерство регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства опублікувало на своєму веб-сайті проект наказу про затвердження Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) будов і споруд, прибудов до них, громадських будинків I і II категорії складнощі, які зведені без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій і інженерних мереж.
Згідно з пропонованою проектом процедурою прийматимуться в експлуатацію вищезгадані будинки і прибудови до них, побудовані до 31 грудня 2009 року без дозволу на виконання будівельних робіт. Якщо заяви про прийняття їх в експлуатацію подані до 31 грудня 2012 року.
Ті будинки з будовами і спорудами, які були побудовані і документи, що встановлювали (що підтверджують право власності) право, на які були оформлені до 5 серпня 1992 року, під дію Порядку підпадати не будуть.
Для прийняття в експлуатацію зведеної без дозволу будови знадобиться "звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних ятерів об' єкта з висновком про його відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації".
Проводити технічне обстеження будівельних конструкцій і складати по його результатах звіт зможуть підприємства, що мають ліцензію на здійснення господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури. При цьому на проведення технічного обстеження повинен складатися договір.
При проведенні обстеження будинок (прибудова, будова, споруда) фотографується, проте обстеження не можна проводити на підставі одних лише фотографій, відеозаписів, креслень і так далі, без фізичного огляду об'єкту.
Після отримання пронумерованого і прошнурованого звіту необхідно буде звертатися до Державної архітектурно-будівельної інспекції (її органи на місцях). Прийняття інспекцією об'єкту в експлуатацію проводитися безкоштовно за наявності документу про право власності (користування) земельною ділянкоюна якому знаходиться самовільно зведений будинок (прибудова, будова, споруда).
Прийняття в експлуатацію проводитиметься за допомогою реєстрації декларації про готовність об'єкту до експлуатації. Цю декларацію необхідно буде заповнювати самостійно і представляти інспекції разом із згаданим звітом, заявою про прийняття в експлуатацію, нотаріально завіреним згодою співвласників земельної ділянки і зведеного об'єкту (нотаріально свидетельствуются підписи на відповідній заяві співвласників), копією документу про право власності на землю і копією техпаспорта БТИ.
Інспекція розглядатиме заяву, декларацію і інші документи впродовж 30 днів. При позитивному рішенні датою прийняття самостроя в експлуатацію буде дата реєстрації декларації. Зареєстрована декларація вважатиметься основою до укладення договорів про подачу газу, води, тепло, електроенергії до об'єкту, основою для включення даних про об'єкт в держстатистику і для оформлення права власності.