Парламент прийняв Закон про внесення змін до КПКщо коригують правила ознайомлення обвинуваченого і його захисника з матеріалами кримінальної справи.
У ст. 218 КПК після набуття чинності Закону з'явиться обмовка про те, що обвинувачений і його захисника не можна обмежувати в часі, необхідному для того, щоб ознайомитися із справою у розумні терміни. Розумність термінів належить визначати суду.
Слідчий (за згодою прокурора) або прокурор, у разі умисного ухилення обвинуваченого і його захисника, вносять представлення до суду, який своєю постановою може визначити термін на ознайомлення з матеріалами справи. Після закінчення терміну обвинувачений і його захисник вважаються ознайомленими із справою, навіть якщо вони його так і не прочитали. На постанову суду можна внести апеляційну скаргу, не припиняючу виконання постанови суду.
Крім того, аналогічна норма про встановлення судом терміну для ознайомлення з матеріалами справи з'явилася і відносно потерпілого, цивільного позивача і відповідача, їх представників.
Також в КПК з'явиться норма про те, що обвинувачений і його захисник при ознайомленні з матеріалами справи можуть не лише робити виписки (як це зараз встановлено), але і за свій рахунок робити їх копіювання (при цьому слідчий зобов'язаний завірити копії), а також проводити фото- і відеозйомку.
Якщо Закон буде підписаний Президентом, то він набуде чинності через 3 місяці після офіційної публікації.
Слід зазначити, що нині дуже часто мають місце випадки, коли обвинувачені і їх захисники умисне затягують час ознайомлення з матеріалами справи, користуючись тим, що згідно діючої редакції Кодексу вони не можуть бути жодним способом в цьому обмежені. Тому ухвалення цього Закону сприятиме вирішенню цієї проблеми. При цьому, безумовно, позитивним моментом є те, що вирішення питання про встановлення терміну для ознайомлення віднесене до компетенції суду, а не органів слідства. Це виключить можливі зловживання з боку слідчих органів.
Відносно другої зміни треба сказати, що на практиці постійно відбуваються випадки, коли слідчі, не дозволяють яке-небудь копіювання матеріалів справи обвинуваченим і захисникам, посилаючись на те, що КПК говорить тільки про право робити виписки з них. В той же час, законодавчо закріплене право на копіювання матеріалів справи, по-перше, удосконалить право на захист, а по-друге, унеможливить підтасовувань документів з боку слідства.