4 квітня 2011 року вступило в з силу постанова Кабміну від 17 березня 2011 року № 308яким затверджений Порядок використання засобів, передбачених в державному бюджеті для державної підтримки реалізації інноваційних і інвестиційних проектів в реальному секторі економіки через механізм здешевлення кредитів.
Слід зазначити, що в 2010 році діяв аналогічний Порядокзатверджений постановою Кабміну від 16 червня 2010 року № 476.
Порівнюючи обидва документи, слід звернути увагу, що в 2011 році змінився головний розпорядник бюджетних коштів. Тепер це - Мінекономіки (раніше - Держагентство по інвестиціях). Віднині Держагентство по інвестиціях і нацпроектах є відповідальним виконавцем відповідної бюджетної програми. Одержувачем бюджетних коштів названо Державна інноваційна фінансово-кредитна установа.
Змінилися і ціліна які спрямовуються бюджетні кошти. Цього року їх три:
- погашення кредиторської заборгованості минулих років по бюджетних зобов'язаннях;
- виконання бюджетних зобов'язань, що виникли перед суб'єктами господарювання - переможцями конкурсу 2010 року, згідно з ув'язненими з ними договорам про компенсацію процентної ставки за кредитами, наданими для реалізації інвестиційних і інноваційних проектів;
- здешевлення кредитів, притягнених в національній і іноземній валюті для реалізації інвестиційних і інноваційних проектів.
Слід зазначити, що минулого року засоби спрямовувалися на здешевлення кредитів, а також на держпідтримку інвестиційних і інноваційних проектів.
Як і раніше, засоби держбюджету надаються на конкурсній основі. У зв'язку з цим необхідно звернути увагу на те, що перелік документівщо подаються суб'єктами господарювання для участі в конкурсі, дещо розширений. Зокрема, віднині необхідно подавати:
- розрахунок суми компенсації;
- короткий опис проекту;
- копію бізнес-плану;
- копію кредитного договору;
- звіт про виконання бізнес-плану і деякі інші документи;
- довідку про відсутність заборгованості по податках;
- копії квартальних і річних звітів про фінрезультати.
Ці документи подаються до Державної інноваційної фінансово-кредитної установи, яка протягом тижня після оформлення результатів конкурсу робить висновок з переможцями договори про виплату компенсації.
До речі, розмір компенсації по кредитах не змінився і як і раніше складає 1,2 облікової ставки НБУ.
Характеризуючи в цілому новий Порядок, треба відмітити, що внесені нововведення, окрім удосконалення механізму регулювання цієї сфери, спрямовані, у тому числі, і на досягнення нових цілей використання бюджетних коштів (погашення кредиторської заборгованості і заборгованості перед переможцями торішнього конкурсу).