Пенсійним фондом України видано роз'яснення від 11 березня 2011 року відносно нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі ЕСВ).
У документі освітлені наступні питання:
- розмір ЕСВ з сум зарплати сумісників, працюючих на посадах, що надають право на отримання пенсії згідно Закону "Про наукову і науково-технічну діяльність";
- нарахування ЕСВ на суми індексації грошового забезпечення і вихідної допомоги при звільненні військовослужбовців;
- нарахування ЕСВ на суми щомісячного грошового змісту суддів;
- нарахування ЕСВ на суми винагород, що виплачуються підприємством фізособі по договорах найму (оренда) приміщень;
- необхідність нарахування ЕСВ на суми середньої зарплати, яка зберігається за колишнім депутатом місцевої ради після закінчення терміну його повноважень на період працевлаштування, але не більше 6 місяців.
Наприклад, відносно необхідності нарахування ЕСВ на суми винагород, що виплачуються підприємством фізособі по договорах найму (оренда) приміщень, говориться, що оскільки такі правовідносини регулюються статтею 759 ГКвони не мають ознак правовідносин, пов'язаних виконанням робіт або наданням послуг.
В той же час Закон "Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" вимагає від податкового агента нарахування ЕСВ саме при виконанні робіт або наданні послуг по цивільно-правових договорах (окрім тих, що відповідають вказаним у свідоцтві про держреєстрацію СПД). Це прямо передбачено ч. 1 ст. 7 Закону.
У зв'язку з цим, ЕСВ при сплаті на користь фізособи орендної плати за договором найму (оренда) приміщення не нараховується.
В цілому, роз'яснення присвячене окремим нюансам нарахування ЕСВ на деякі види прибутків певного кола осіб, і в нім розглянуті окремі випадки, що стосуються нарахування і сплати цього внеску.