Група з 11 народних депутатів фракції БЮТ і НУНС представила в парламенті законопроект № 8256 про забезпечення права журналістів на захист джерел інформації.
Проектом пропонуються зміни в Карно-процесуальний кодекс України. Автори документу хочуть включити журналістів в перелік тих осіб, які згідно із законом не можуть бути допитані в якості свідків за обставинами, які стали ним відомі при здійсненні своїх професійних обов'язківякщо вони не звільнені від обов'язку зберігати свою професійну таємницю особою, що довірила їм певні відомості.
Нині така заборона на допит в якості свідків поширюється на адвокатів, нотаріусів, лікарів, священиків, психологів - представників тих професій, які неможливі без довірчого відношення до її представників. Робота журналістів не можлива без довіри джерел інформації до журналістів.
Крім того, проект містить пропозицію про внесення в КПК додаткової статті про порядок обшуку і виїмки в приміщеннях ЗМІ, житлі і робочому приміщенні журналіста. Пропонована норма торкається не лише журналістів, працюючих в ЗМІ, але також і тих, хто не полягає з ними в трудових стосунках, а самостійно регулярно займається збиранням, отриманням, створенням, обробкою і поширенням інформації.
Обшук і виїмка відносно них за проектом можуть проводитися тільки у випадках, якщо встановлення істини у справі іншим шляхом неможливо і тільки по мотивованому постанові голови апеляційного суду.
До суду представлення на обшук і виїмку повинен направити прокурор області (АР Крим, Києва або Севастополя). Представлення повинне містити вказівку на те, що обшук і виїмка проводитимуться в приміщеннях, де працюють і живуть журналісти, що виїмка торкається матеріалів, які можуть бути пов'язаними з журналістською діяльністю. Тут же має бути обгрунтована неможливість отримати шукані дані за допомогою інших засобів.
Для свободи преси в демократичному суспільстві захист джерел інформації - загальновизнаний міжнародний стандарт захисту свободи слова. Українським законодавством передбачено право журналіста на збереження таємниці авторства і джерела інформації в ст. 26 Закону "Про друкарські засоби масової інформації (друк) в Україні"ст. 21 Закону "Про інформаційні агентства"ст. 59 Закону "Про телебачення і радіомовлення".