Днями в ЗМІ з'явилася інформація з посиланням на наказ Мінюсту про те, що з нового року зареєструвати немовля, яке з'явилося на світ поза стінами пологового будинку, можна тільки через суд. ЛІГА :ЗАКОН повідомляла про це в матеріалі "Народжувати все-таки краще в пологовому будинку - простіше зареєструвати народження дитини"
Мінюст спростував цю інформацію і роз'яснив: насправді нічого не помінялося. У разі народження дитини не в пологовому будинку батьки і далі зможуть реєструвати дитину в загсі, принісши довідку про знаходження дитини лікувального учереждения (форма №103-1/про) і заява про факт і час народження дитини з підписами двох свідків. Єдина зміна - в загсах дітей, народжених удома і в пологовому будинку, заноситимуть в різні відомості.
В якості обгрунтування для такого затвердження Мінюст приводить п.1.2 Інструкції по заповненню і видачі медичного посвідчення про народження (форма № 103/о). В той же час в п. 2 ч.1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні форма № 103-1/про згадується як основане для реєстрації народження тільки при зверненні в ЗАГС після 1 року з моменту народження дитини. Отже, як бачимо, є різночитання в актах, що регламентують перелік документів, що є основою для реєстрації народження.
І тільки у випадку відсутності яких-небудь документів про народження дитини державна реєстрація його народження робиться на основі рішення суду про встановлення факту народження. Це визначено ст.13 Закону "Про державну реєстрацію актів цивільного стану". Ці норми спрямовані на попередження шахрайства, уникнення можливої торгівлі дітьми і їх викрадення. До речі, поза установами охорони здоров'я щорічно народжується всього 0,18 % дітей.