Сьогодні, 26 липня, набуває чинності Порядок надання в 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами.
Згідно з порядком дозволу на використання надр видаються (за загальним правилом) за результатами аукціонів з продажу громадянам України, підприємствам, установам, організаціям України, а також іноземним фізичним і юридичним особам Міністерством охорони природного довкілля. На кожен вид користування надрами дається окреме дозвіл.
Дозволи видаються на наступні види користування :
- геологічне вивчення, у тому числі дослідницько-промислову розробку родовищ загальнодержавного значення;
- видобуток корисних копалин;
- геологічне вивчення нафтогазоносних надр;
- будівництво і експлуатацію підземних споруд, не пов'язаних із здобиччю, для підземного збереження нафти і газу у тому числі;
- створення геологічних територій і об'єктів, що мають важливе наукове, культурне і рекреаційно-оздоровче значення.
Проте Порядок передбачає видачу дозволів у ряді випадків і без аукціону. Їх перелік не є вичерпнимоскільки передбачено, що без аукціону дозвіл може бути виданий "у інших випадках за рішенням КМУ".
Форма дозволу затверджується Мінприроди, вартість його визначається за результатами аукціону чи конкурсу. При непроведенні конкурсу - згідно доповненню № 2 до Порядку.
Права, надані недропользователю дозволом, невідчужувані. До користування ділянкою необхідно приступити не пізніше за 2 роки з дати видачі дозволу (на користування нафтогазоносними надрами - не пізніше 180 календарних днів). Терміни дії дозволів залежать від виду користування : мінімальний - не більше 5 років, максимальний - необмежений (для створення геологічних територій і об'єктів).
Порядком передбачено припинення дії дозволу і його анулювання (переліки підстав - вичерпні). Припинення забороняє проведення робіт, вказаних в дозволі і не впливає на закінчення термінуна який дозвіл виданий.