Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Прийнята нова редакція Закону про боротьбу з легалізацією злочинних грошей. Коментар АК Arzinger

18 травня 2010, 17:32
8643
6
Реклама

Закон "Про попередження і протидію легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом" прийнятий ВР в новій редакції.

Згідно з документом, введено поняття "Прибутки, отримані злочинним шляхом", замість поняття, що існувало раніше, "прибутки", але визначення новому терміну дане таке ж. В цілому понятійний апарат цього Закону розширений такими новими термінами як "фінансування тероризму", "публічний діяч", "бездоганна ділова репутація" і іншими; істотно розширено поняття і процедурні питання здійснення фінансового моніторингу. Зокрема, суб'єкти первинного финмониторинга будуть зобов'язані надавати в Госфинмониторинг широкий перелік інформації про финоперацииях від 150 тисяч гривень (а суб'єкти, що проводять азартні ігри, - від 13 тисяч). Істотно розширений перелік суб'єктів первинного финмониторинга, до яких віднесені також адвокати і нотаріуси, які за законодавством захищені адвокатською і нотаріальною таємницею відповідно.

Нова редакція Закону спрямована на забезпечення реалізації рекомендацій Групи по розробці фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF), а також інших міжнародних документів в цій сфері. Детальніше про це можна прочитати в матеріалі ЛІГА :ЗАКОН "Антилегалізація по FATF: українська кавер-версія".

ЕКСПЕРТНА ДУМКА

Наталія Хильчишина: "Реєстратор зможе вимагати надання документів "до десятого коліна" для з'ясування, хто ж має вплив на юридичну особу"

Детальніше про особливості нового Закону ЛІГА :ЗАКОН розповіла юрист адвокатської компанії Arzinger Наталія Хильчишина: "ВР прийняла Закон, яким було викладено у новій редакції ЗУ "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" . Передбачено, що Закон набирає чинності через 90 днів з дня його опублікування. Закон також передбачає внесення доповнення у ч. 1 ст. 24 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців"де визначено перелік документів, що подаються для державної реєстрації юридичної особини. Передбачається, що державному реєстратору необхідно буде подавати "інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб". При цьому згідно Закону істотна доля - пряме або опосередковане володіння часткою у розмірі 10 і більше відсотків статутного капіталу (фонду), 10 і більше відсотків акцій або прав голосу в юридичній особі, прямий або опосередкований вплив на неї.

Враховуючи ті, що ця вимога сформульована досить широко, вона може призвести до значного ускладнення процедури державної реєстрації юридичної особини (особливо за участі холдингів)оскільки реєстратор може вимагати надання документів "до десятого коліна" для з'ясування, хто ж має вплив на юридичну особу. Тому це положення потребує невідкладного вдосконалення.

Якщо до внесення змін у Закон до суб' єктів первинного фінансового моніторингу відносились в основному фінансові організації, то тепер до цього списку належать т.зв. "спеціально визначені суб' єкти первинного фінансового моніторингу"якими згідно Закону, є і суб' єкти господарювання, що надають юридичні послуги, а також нотаріуси, адвокати, аудитори, аудиторські фірми, ФОП, які надають послуги з бухгалтерського обліку.

Раніше Закон містив визначення "Фінансової операції", прив'язане в основному до здійснення платежів. Тепер цей термін є ширшим і визначається наступним чином:

фінансова операція - будь-які дії щодо активів (коштів, майна, майнових і немайнових прав), здійснені за допомогою суб' єкта первинного фінансового моніторингу;

Закон встановлює, що учасниками фінансової операції вважаються клієнт, контрагент, а також особини, які діють від їх імені або в їхніх інтересах. При цьому клієнт - це будь-яка особа, яка звертається за наданням послуг або користується послугами суб' єкта первинного фінансового моніторингу.

Особини, які надають юридичні послуги (а також нотаріуси, адвокати, аудитори, аудиторські фірми, ФОП, які надають послуги з бухгалтерського обліку) повинні виконувати обов'язки суб' єкта первинного фінансового моніторингу у такому випадку: якщо сморід беруть доля у підготовці і здійсненні правочину щодо :

- купівлі- продаж нерухомості;

- управління активами клієнта;

- управління банківським рахунком або рахунком у цінних паперах;

- залучення коштів для утворення юридичних осіб, забезпечення їх діяльності та управління ними;

- утворення юридичних осіб, забезпечення їх діяльності чи управління ними, а також купівлі- продаж юридичних осіб.

Які ж саме обов'язки суб' єкта первинного фінансового моніторингу повинні виконувати, зокрема, юридичні компанії?

Серед досить значного переліку обов' язків, є наступні:

- статі на облік у Спеціально уповноваженому органі як суб' єкт первинного фінансового моніторингу (порядок буде встановлений КМУ);

- встановлювати правила, розробляти програми проведення фінансового моніторингу та призначити працівника, відповідального за його проведення;

- здійснювати ідентифікацію та вивчення клієнта у випадках, установлених законом (більш детально про це йдеться у ст. 9 Закону);

- забезпечувати виявлення фіноперацій, що підлягають фінансовому моніторингу, повідомляти спеціально уповноважений орган про відповідні операції (детальніше про це вказано у Законі);

- забезпечувати на документальний запитий безперешкодний доступ суб' єктів державного фінансового моніторингу та правоохоронних органів до документів або інформації, що міститься в них, відповідно до вимог закону;

- стосовно публічних діячів або пов'язаних з ними осіб - вживати заходів для з'ясування джерел походження коштів таких осіб у процесі встановлення з ними ділових відносин та їх обслуговування.

Стосовно ідентифікації клієнтів:

Згідно Закону суб' єкт первинного фінансового моніторингу відповідно до законодавства зобов'язаний на підставі поданих офіційних документів або засвідчених в установленому порядку їх копій здійснювати ідентифікацію клієнтів, які проводять фінансові операції.

Ідентифікація клієнта здійснюється до/або під година встановлення ділових відносин, укладення правочинів, але до проведення фінансової операції, відкриття рахунку. Згідно Закону ділові відносини - це відносини між клієнтом та суб' єктом первинного фінансового моніторингу, що виникли на підставі договору про надання фінансових або інших послуг.

Які саме дані з'ясовуються для ідентифікації, - визначено у ст. 9 Закону.

Важливо звернути увагу, що на юридичні компанії буде поширюватися також наступна вимога Закону (ч. 14-15 ст.9):

У разі якщо клієнт (особа) діє як передставник іншої особини чи в інтересах іншої особини, або якщо у суб' єкта первинного фінансового моніторингу виникає сумнів стосовно того, що особа виступає від власного імені або вигодоодержувачем є інша особа, суб' єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний згідно з вимогами цієї статті та положеннями інших законів, що регулюють процедуру ідентифікації, ідентифікувати також особу, від імені або за дорученням чи в інтересах якої проводитися фінансова операція або яка є вигодо одержувачем. У разі якщо особа діє як передставник іншої особини, суб' єкт первинного фінансового моніторингу повинний перевірити також наявність у цієї особини відповідних повноважень.

Згідно ст. 10 Закону суб' єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний відмовитися від встановлення ділових відносин або проведення фінансової операції у разі, якщо здійснення ідентифікації клієнта відповідно до вимог законодавства є неможливим.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини