Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Принята новая редакция Закона о борьбе с легализацией преступных денег. Комментарий АК Arzinger

18 мая 2010, 17:32
8643
6
Реклама

Закон "О предупреждении и противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем" принят ВР в новой редакции.

Согласно документу, введено понятие "доходы, полученные преступным путем", вместо существовавшего ранее понятия "доходы", но определение новому термину дано такое же. В целом понятийный аппарат этого Закона расширен такими новыми терминами как "финансирование терроризма", "публичный деятель", "безупречная деловая репутация" и другими; существенно расширено понятие и процедурные вопросы осуществления финансового мониторинга. В частности, субъекты первичного финмониторинга будут обязаны предоставлять в Госфинмониторинг широкий перечень информации о финоперацииях от 150 тысяч гривень (а субъекты, проводящие азартные игры - от 13 тысяч). Существенно расширен перечень субъектов первичного финмониторинга, к которым отнесены также адвокаты и нотариусы, которые по законодательству защищены адвокатской и нотариальной тайной соответственно.

Новая редакция Закона направлена на обеспечение реализации рекомендаций Группы по разработке финансовых мер борьбы с отмыванием денег (FATF), а также иных международных документов в этой сфере. Подробнее об этом можно прочесть в материале ЛІГА:ЗАКОН "Антилегализация по FATF: украинская кавер-версия".

ЭКСПЕРТНОЕ МНЕНИЕ

Наталья Хильчишина: "Реєстратор зможе вимагати надання документів "до десятого коліна" для з'ясування, хто ж має вплив на юридичну особу"

Подробнее об особенностях нового Закона ЛІГА:ЗАКОН рассказала юрист адвокатской компании Arzinger Наталья Хильчишина: "ВР прийняла Закон, яким було викладено у новій редакції ЗУ "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" . Передбачено, що Закон набирає чинності через 90 днів з дня його опублікування. Закон також передбачає внесення доповнення у ч. 1 ст. 24 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", де визначено перелік документів, що подаються для державної реєстрації юридичної особи. Передбачається, що державному реєстратору необхідно буде подавати "інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб". При цьому згідно Закону істотна участь - пряме або опосередковане володіння часткою у розмірі 10 і більше відсотків статутного капіталу (фонду), 10 і більше відсотків акцій або прав голосу в юридичній особі, прямий або опосередкований вплив на неї.

Враховуючи те, що ця вимога сформульована досить широко, вона може призвести до значного ускладнення процедури державної реєстрації юридичної особи (особливо за участі холдингів), оскільки реєстратор може вимагати надання документів "до десятого коліна" для з'ясування, хто ж має вплив на юридичну особу. Тому це положення потребує невідкладного вдосконалення.

Якщо до внесення змін у Закон до суб'єктів первинного фінансового моніторингу відносились в основному фінансові організації, то тепер до цього списку належать т.зв. "спеціально визначені суб'єкти первинного фінансового моніторингу", якими згідно Закону, є і суб'єкти господарювання, що надають юридичні послуги, а також нотаріуси, адвокати, аудитори, аудиторські фірми, ФОП, які надають послуги з бухгалтерського обліку.

Раніше Закон містив визначення "фінансової операції", прив'язане в основному до здійснення платежів. Тепер цей термін є ширшим і визначається наступним чином:

фінансова операція - будь-які дії щодо активів (коштів, майна, майнових і немайнових прав), здійснені за допомогою суб'єкта первинного фінансового моніторингу;

Закон встановлює, що учасниками фінансової операції вважаються клієнт, контрагент, а також особи, які діють від їх імені або в їхніх інтересах. При цьому клієнт - це будь-яка особа, яка звертається за наданням послуг або користується послугами суб'єкта первинного фінансового моніторингу.

Особи, які надають юридичні послуги (а також нотаріуси, адвокати, аудитори, аудиторські фірми, ФОП, які надають послуги з бухгалтерського обліку) повинні виконувати обов'язки суб'єкта первинного фінансового моніторингу у такому випадку: якщо вони беруть участь у підготовці і здійсненні правочину щодо:

- купівлі-продажу нерухомості;

- управління активами клієнта;

- управління банківським рахунком або рахунком у цінних паперах;

- залучення коштів для утворення юридичних осіб, забезпечення їх діяльності та управління ними;

- утворення юридичних осіб, забезпечення їх діяльності чи управління ними, а також купівлі-продажу юридичних осіб.

Які ж саме обов'язки суб'єкта первинного фінансового моніторингу повинні виконувати, зокрема, юридичні компанії?

Серед досить значного переліку обов'язків, є наступні:

- стати на облік у Спеціально уповноваженому органі як суб'єкт первинного фінансового моніторингу (порядок буде встановлений КМУ);

- встановлювати правила, розробляти програми проведення фінансового моніторингу та призначити працівника, відповідального за його проведення;

- здійснювати ідентифікацію та вивчення клієнта у випадках, установлених законом (більш детально про це йдеться у ст. 9 Закону);

- забезпечувати виявлення фіноперацій, що підлягають фінансовому моніторингу, повідомляти спеціально уповноважений орган про відповідні операції (детальніше про це вказано у Законі);

- забезпечувати на документальний запит безперешкодний доступ суб'єктів державного фінансового моніторингу та правоохоронних органів до документів або інформації, що міститься в них, відповідно до вимог закону;

- стосовно публічних діячів або пов'язаних з ними осіб - вживати заходів для з'ясування джерел походження коштів таких осіб у процесі встановлення з ними ділових відносин та їх обслуговування.

Стосовно ідентифікації клієнтів:

Згідно Закону суб'єкт первинного фінансового моніторингу відповідно до законодавства зобов'язаний на підставі поданих офіційних документів або засвідчених в установленому порядку їх копій здійснювати ідентифікацію клієнтів, які проводять фінансові операції.

Ідентифікація клієнта здійснюється до/або під час встановлення ділових відносин, укладення правочинів, але до проведення фінансової операції, відкриття рахунку. Згідно Закону ділові відносини - це відносини між клієнтом та суб'єктом первинного фінансового моніторингу, що виникли на підставі договору про надання фінансових або інших послуг.

Які саме дані з'ясовуються для ідентифікації, - визначено у ст. 9 Закону.

Важливо звернути увагу, що на юридичні компанії буде поширюватися також наступна вимога Закону (ч.14-15 ст.9):

У разі якщо клієнт (особа) діє як представник іншої особи чи в інтересах іншої особи, або якщо у суб'єкта первинного фінансового моніторингу виникає сумнів стосовно того, що особа виступає від власного імені або вигодоодержувачем є інша особа, суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний згідно з вимогами цієї статті та положеннями інших законів, що регулюють процедуру ідентифікації, ідентифікувати також особу, від імені або за дорученням чи в інтересах якої проводиться фінансова операція або яка є вигодо одержувачем. У разі якщо особа діє як представник іншої особи, суб'єкт первинного фінансового моніторингу повинен перевірити також наявність у цієї особи відповідних повноважень.

Згідно ст. 10 Закону суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний відмовитися від встановлення ділових відносин або проведення фінансової операції у разі, якщо здійснення ідентифікації клієнта відповідно до вимог законодавства є неможливим.

Оставьте комментарий
Войдите чтобы оставить комментарий
Войти
Подпишитесь на рассылку
Главные новости и аналитика для вас по будням

Похожие новости