16 липня Верховна Рада підтримала в першому читанні за основу один з найважливіших для житлової сфери законопроєктів № 12377 - «Про основні засади житлової політики», що дає старт масштабній житловій реформі в Україні.
За ухвалення цього законопроєкту наша держава отримає 300 млн євро як виконання одного з індикаторів програми Ukraine Facility, відповідно до якої Україні надається 50 млрд євро від ЄС, повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, голова партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
Мінрозвитку нагадало, що в Україні досі діє Житловий кодекс СРСР 1983 року. Системність відсутня, реєстри не пов'язані між собою, державна допомога - точкова, а процес отримання житла часто непрозорий і корупційно ризикований, зауважили в міністерстві.
Міністерство розвитку громад та територій роз'яснило, що передбачає реформа:
Цифрова черга на житло. Черга не скасовується, а переходить у цифровий формат. Подати заявку, дізнатися статус, обрати програму можна буде онлайн - через Єдину інформаційно-аналітичну житлову систему. Ця система стане єдиним джерелом прозорої та достовірної інформації для громадян.
Уніфікація застарілих реєстрів. Десятки розрізнених паперових обліків, які зараз між собою неузгоджені, також перейдуть в Єдину інформаційно-аналітичну житлову систему.
Соціальне житло для окремих груп населення. Внутрішньо переміщені особи, люди з інвалідністю та інші визначені категорії осіб зможуть отримати житло в оренду за пільговими умовами. Держава компенсуватиме вартість оренди через субсидії.
Доступне житло для економічно активних громадян. Іпотека та лізинг із державною участю дадуть змогу більшій кількості людей купити власне житло.
Службове житло. Для працівників бюджетної сфери, які під час роботи потребують проживання поблизу робочого місця, на умовах пільгової оренди.
Стимули для інвесторів. Закон передбачає державно-приватне партнерство, пільгові кредити, податкові преференції та створення операторів доступного житла.
Модернізація житлового фонду. Стара забудова оновлюватиметься за європейськими стандартами якості та енергоефективності.
Прозоре планування. Вперше буде затверджено Державну житлову стратегію, а також регіональні програми з урахуванням локальних потреб.
Також передбачено запровадити «револьверний фонд» - кошти від оренди та фінансових зобов'язань за використання житла спрямовуватимуться на будівництво та утримання нового житла.
Також вводиться стратегічне планування в сфері житлової політики: Уряд визначатиме основні пріоритети, механізми, джерела фінансування та заходи на період планування відповідно до потреб та регіональних особливостей.
Мінрозвитку поінформувало, що до другого читання законопроєкт доопрацюють відповідно до зауважень народних депутатів. Йдеться про збереження в законодавстві норми, згідно з якою колишні власники, які володіли багатоквартирними будинками до моменту приватизації, зобов'язані брати участь у фінансуванні їх ремонту та сприяти організації його проведення.
Важливо: правовідносини щодо житлових прав військовослужбовців і працівників правоохоронних органів регулюватимуться окремим законодавством. Про це йдеться в перехідних положеннях законопроєкту. Крім того, робоча група із залученням народних депутатів Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки доопрацює положення, що стосуються безкоштовного забезпечення житлом і відповідно правовідносин щодо службового житла.
Як зупинити рейдерське захоплення? Поставте на контроль свою нерухомість у сервісі SMS-Маяк, щоб миттєво отримувати сигнали про зміни в Реєстрі речових прав. Це допоможе вчасно звернутися до державного реєстратора та до суду, і зупинити незаконні дії. Спробуйте зараз.