Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, дотримуючись нормативів робочих місць для працевлаштування, у тому числі, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третя статті 18 Закону N 875-XII в редакції, чинній з 06 листопада 2022 року)
До такого висновку прийшов Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду за результатами касаційної скарги адвокатського об'єднання на рішення суду першої та апеляційної інстанції за позовом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у справі № 320/21865/23 (провадження№ К/990/3847/25).
Обставини справи
Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю в обґрунтування позовної заяви зазначив про те, що адвокатське об'єднання у 2022 році мало середньооблікову чисельність 76 працівників, але не подало звітів про попит на робочу силу (вакансії). Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю розрахував відповідачеві суму адміністративно-господарської санкції з огляду на 3 незайнятих в об'єднанні робочих місця, призначені для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, на суму понад 3,2 млн грн та пеню понад 157 тис. грн.
Відповідач заперечував проти позову, вважаючи, що адвокатське об'єднання не є підприємством або суб'єктом господарювання, оскільки здійснює виключно адвокатську діяльність. У зв'язку з цим вказував, що до адвокатських об'єднань не можуть застосовуватися адміністративно-господарські санкції, передбачені ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», які стосуються виключно суб'єктів господарювання. Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції, позов задоволено.
Позиція Верховного Суду
Залишаючи касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін, КАС ВС зазначив наступне.
Держава через Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» реалізує свою соціальну функцію, покладаючи на всіх роботодавців, незалежно від їх організаційно-правової форми, статусу чи виду діяльності, обов'язок забезпечувати працевлаштування осіб з інвалідністю. Зазначена норма є публічно-правовою та має на меті соціальну інтеграцію вразливої категорії населення, а не регулювання суто господарських відносин. Вид або організаційна форма діяльності юридичної особи, як-от адвокатського об'єднання, не може слугувати підставою для ухилення від виконання вимог цього Закону. Головним критерієм застосування норм щодо нормативу працевлаштування є саме факт використання найманої праці та наявність статусу роботодавця.
Отже, ухвалюючи остаточне рішення по даній справі, Верховний Суд вказав на те, що юридична особа виконує функцію роботодавця - укладає трудові договори, подає звітність та нараховує заробітну плату, то на неї поширюються зобов'язання, передбачені статтями 19 і 20 зазначеного Закону.
Таким чином, адвокатське об'єднання підпадає під дію Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» як роботодавець, який використовує найману працю.
За матеріалами Верховного Суду
З LIGA360 забезпечте повну підготовку до будь-яких перевірок від ДПС, Держпраці та інших контролюючих органів. Отримуйте детальні звіти та матеріали від експертів, а також актуальну інформацію про регуляторні зміни, нові перевірки та правові вимоги, щоб ефективно реагувати на потенційні загрози та знижувати ризики. Оцініть переваги LIGA360 прямо сьогодні та переконайтесь, як вона може трансформувати ваш підхід до корпоративної безпеки.
Читайте також: Непомірні розміри застав: думка судді ВП ВС щодо балансу між запобіжним заходом і правами людини