9 липня 2025 року Велика палата Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у Страсбурзі оголосила рішення у справі об'єднаних скарг України та Нідерландів проти Росії, яким задовольнив майже всі скарги, подані проти Росії.
Так, йдеться про чотири скарги, які були об'єднані в одну і за якими (до приєднання останньої у 2023 році після повномасштабного військового вторгнення на територію України) ЄСПЛ вже ухвалив рішення у 2023 році, яке, хоча і не було судовим вироком, але стало проривом. Це був перший суд, який визнав, що конфлікт на сході України є міждержавним, а не внутрішньоукраїнським, як стверджувала Росія.
Таким чином, мова йде про наступні справи:
№ 8019/16 - Україна проти Росії щодо випадків катувань, арештів, примусової праці та знищення майна на окупованих з 2014 року територіях України;
№43800/14 - Україна проти Росії щодо незаконного переміщення українських дітей у період після 2014 року;
№ 28525/20 - Нідерланди проти Росії щодо обставин збиття малайзійського пасажирського літака над територією України 17 липня 2014 року. Тоді загинули 298 людей.
№ 11055/22 - Україна проти Росії щодо порушень прав людини на території України під час повномасштабного вторгнення (24 лютого 2022 року).
Відтак, сторона-заявник (Україна та Нідерланди) у відповідних скаргах посилалися на порушення РФ Європейської конвенції з прав людини щодо:
права на життя (стаття 2);
заборони катувань та нелюдського поводження (стаття 3);
заборони примусової праці (пункт 2 статті 4);
права на свободу та особисту недоторканність (стаття 5);
право на свободу думки, совісті та релігії (стаття 9);
право на свободу вираження поглядів (стаття 10);
право на свободу мирних зібрань (стаття 11);
право на ефективний засіб правового захисту від порушень Конвенції (стаття 13);
заборона дискримінації (стаття 14).
Зокрема, ЄСПЛ визнав, що РФ веде цілеспрямовану кампанію на знищення української держави як суб'єкта міжнародного права - зазначили в Міністерстві юстиції України. Суд підкреслив, що агресія РФ не обмежується Україною - вона є глобальною загрозою, яка ставить під сумнів саму ідею співіснування держав у правовому полі. Зокрема, Росія демонструє ворожість до інших держав-членів Ради Європи. Суд вказав на несумісність нинішнього режиму РФ із цілями, цінностями та засадничими принципами Ради Європи.
В Мін'юсті також зауважили про те, що це рішення ЄСПЛ ма безпрецедентний характер і вже може вважатися одним з найвагоміших у практиці міждержавних справ. Суд не лише підтвердив системні та масові порушення прав людини, вчинені РФ з 2014 року на окупованих територіях України та під час повномасштабної агресії, а й окреслив ширший правовий контекст.
LIGA360 надає ключові переваги для роботи з судовими рішеннями:
Автоматичний доступ до понад 116 млн судових рішень для глибокого аналізу;
Розширений пошук з 18 фільтрами для точного вибору судових справ;
Моніторинг розвитку справ і автоматичне додавання засідань до вашого календаря;
Прогноз результатів судових спорів на основі даних про подібні справи.
Отримайте доступ до цих переваг, замовивши індивідуальну презентацію LIGA360.
Читайте також: У Страсбурзі підписана угода про створення Спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України: основні деталі