Україна приєдналася до Рамкової конвенції Ради Європи про штучний інтелект, права людини, демократію та верховенство права, поінформувала пресслужба Мінцифри.
Документ визначає принципи, яких держава має дотримуватися у формуванні законодавства та застосуванні ШІ-продуктів у публічному секторі: повага до людської гідності, прозорість, недискримінація, захист приватності, надійність і безпека, повідомили в міністерстві.
Підписання Конвенції відбулося в м. Страсбург, Франція, під час Конференції EURODIG 2025, коли заступник Міністра цифрової трансформації Олександр Борняков зустрівся із заступником Генерального секретаря Ради Європи Бьорном Берге.
Конвенція набере чинності після її ратифікації Верховною Радою.
«Стандарти у сфері штучного інтелекту є питанням безпеки мільйонів українців. Скоро AI буде в Дії та Мрії, тому важливо вже визначати принципи безпечного використання цієї технології в наших продуктах. Під час формування вимог ми орієнтуємося на світові та європейські стандарти, оскільки Україна інтегрується в європейський цифровий простір», - зазначив Олександр Борняков.
Також раніше Конвенцію підписали 15 урядів, серед яких Велика Британія, США, Канада, ЄС, Ізраїль, Японія та інші технологічні держави.
Зазначається, що принципи Конвенції опосередковано поширюватимуться на бізнес: держава створюватиме ініціативи для приватного сектору, які допоможуть компаніям адаптувати принципи в розробку власних продуктів. Наприклад, Мінцифри запустить методологію HUDERIA від Ради Європи. Вона допоможе оцінювати AI-продукти на відповідність правам людини, демократії та верховенства права. Також важливо, що Конвенція не поширюється на використання ШІ в обороні.
Повідомляється, що документ розробляли протягом трьох років представники держав - учасників Ради Європи, інших країн, що долучилися до процесу, а також представники бізнесу та громадського сектору. Україна також активно брала участь у розробці Конвенції як учасниця Комітету зі штучного інтелекту Ради Європи.
«Теми в центрі уваги» в LIGA360 - слідкуйте за дійсно важливими темами, першими дізнавайтесь про зміни, отримуйте правову аналітику до теми, формуйте власний підсумок по публікаціях за день з AI. Підтвердження критичності, бронювання, оподаткування та зміна форм подання звітності, практика Верховного Суду, санкції, фінмоніторинг - слідкуйте за тим, що важливо, та не втрачайте головне у потоці новин. Дізнатись більше.