Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нотаріуси не є податковими агентами в частині подання інформації про посвідчені ними правочини: НПУ

Реклама

Нотаріальна палата звертає увагу, що на сайті Державної податкової служби 31 березня опубліковано новину пресслужби ДПС під назвою «Нотаріуси зобов'язані щомісяця подавати до контролюючого органу інформацію про посвідчені договори купівлі-продажу рухомого і нерухомого майна, дарування та свідоцтва про право на спадщину».

У публікації зазначено, зокрема, що:

- нотаріуси зобов'язані подавати Звітність у формі додатку 4ДФ;

- нотаріуси виконують функції податкового агента в частині подання інформації про посвідчені договори;

- нотаріуси несуть відповідальність за порушення порядку подання такої інформації.

Як зазначено в новині, підставою для публікації стали новації, передбачені Законом № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану», які діють з 1 січня 2025 року.

НПУ зауважує, що така інформація не відповідає діючому законодавству.

Законом № 4015-ІХ внесено зміни до Податкового кодексу, в тому числі до статей 172, 173, 174, стосовно подання нотаріусами інформації про посвідчені ними правочини та видані свідоцтва про право на спадщину. Зазначені зміни стосуються відомостей, які необхідно включати до інформації, яка подається нотаріусами до контролюючих органів: «включаючи інформацію, яку передбачає податковий розрахунок, подання якого передбачено підпунктом «б» пункту 176.2 статті 176 цього Кодексу, в тому числі ціну (вартість) договорів та суму сплаченого податку у розрізі кожного договору».

НПУ зазначає, що Законом № 4015-ІХ не вносились будь-які інші зміни, які би визначали нотаріуса податковим агентом і встановлювали обов'язковість подавати ним інформацію як податкову звітність, також не встановлена форма подання цієї інформації.

У Нотаріальній палаті зауважили, що вимога подавати інформацію виключно як податковий розрахунок 4ДФ протирічить нормі, встановленій в статті 176 ПК: «Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається» (пп. «б» п. 176.2 ст. 176 ПК).

НПУ наголосила, що інформація, яку повинен подавати нотаріус до контролюючого органу, в тому числі і у формі 4ДФ, не є податковою звітністю в розумінні глави 2 розділу ІІ ПКУ, при поданні інформації про посвідчені правочини, видані свідоцтва про право на спадщину.

Нотаріус лише зобов'язаний подавати інформацію в строки, встановлені для податкового розрахунку, та вказувати відомості, які передбачені формою 4ДФ (номер згідно з порядком, реєстраційний номер облікової картки платника податків, сума доходу, сума податків на доходи фізичних осіб, сума військового збору, ознака доходу тощо).

Нотаріус не є податковим агентом та не виконує його функції.

До нотаріуса не можуть бути застосовані штрафи згідно з п. 119.1 ст. 119 ПК.

З цього приводу НПУ звернулася до ДПС та Міністерства фінансів, просить спростувати вищевказану новину пресслужби ДПС й поінформувати про це працівників ДПС.

Розширені можливості для нотаріусів - у LIGA360. Отримайте швидкий доступ до понад 500 перевірених і готових до роботи шаблонів договорів, таких як договори купівлі-продажу, дарування, застави, страхування та багато інших. Створюйте власні шаблони договорів і ефективно управляйте документами, які ви видаєте або завіряєте. Замовляйте персональну презентацію прямо зараз та використовуйте можливості LIGA360 на максимум.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини