Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Розширення компетенції міжнародного арбітражу: профільний комітет рекомендує ухвалити законопроєкт за основу

Реклама

6 лютого 2025 року Комітет ВР з питань правової політики розглянув проєкт Закону № 12141 «Про внесення змін до Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж» щодо розширення компетенції міжнародного арбітражу», поданий народними депутатами М. Стефанчуком, І. Калауром та іншими.

Законопроєкт розроблено з метою розширення компетенції міжнародного комерційного арбітражу, наближення України до світових стандартів арбітражного розгляду, покращення стану правової системи нашої держави як «дружньої» до арбітражної юрисдикції, а також розвитку України як місця інвестиційного арбітражу.

Для досягнення поставленої мети законопроєктом запропоновано внести зміни до статті 1 «Сфера застосування» Закону «Про міжнародний комерційний арбітраж» і передбачити, що до міжнародного комерційного арбітражу можуть за угодою сторін передаватися спори з договірних та інших цивільно-правових відносин, що виникають при здійсненні зовнішньоторговельних та інших видів міжнародних економічних зв'язків, не лише якщо комерційне підприємство хоча б однієї із сторін спору знаходиться за кордоном, але і якщо сторони явно домовились про те, що предмет арбітражної угоди пов'язаний більш ніж з однією країною, або одне з наступних місць знаходиться за межами держави, в якій сторони мають свої комерційні підприємства: визначене у арбітражній угоді місце арбітражу; будь-яке місце, в якому повинна бути виконана значна частина зобов'язань, що виникають із договірних або інших цивільно-правових відносин; місце, з яким найбільш тісно пов'язаний предмет спору.

Також законопроєктом передбачено, що до компетенції міжнародного комерційного арбітражу відносяться спори за участю інвестора та держави (її органів та установ) або міжурядової організації у зв'язку зі здійсненням інвестиційної діяльності на території України чи іншої держави, які виникають на підставі міжнародного договору, закону України, іншого нормативного акту або угоди сторін, яка міститься у контракті чи іншому документі.

Аналогічні зміни пропонується також внести до Положення про Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті Україні (Додаток № 1 до Закону).

На думку суб'єктів законодавчої ініціативи, прийняття законопроєкту дасть змогу розвивати Україну як привабливу юрисдикцію для вирішення міжнародних комерційних спорів і міжнародних інвестиційних спорів, покращить її імідж на міжнародній арені, надасть можливість зменшити витрати державного бюджету на здійснення захисту інтересів України під час розгляду таких спорів за участю іноземного інвестора та України, а також сприятиме розвитку ринку юридичних послуг та притоку інвестицій в Україну.

Обговоривши положення законопроєкту з урахуванням висловлених до нього зауважень і пропозицій, Комітет ВР з питань правової політики вирішив рекомендувати Верховній Раді включити до порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання зазначений законопроєкт і за результатами розгляду в першому читанні ухвалити його за основу.

За матеріалами пресслужби Апарату ВР

Нова LIGA360 - нові фішки для роботи із законодавством:

· Всі види джерел, щоб оцінити контекст: НПА, аналітика, судова практика, новини, реєстри та ін.

· Інноваційні інструменти аналізу: зворотні зв'язки документів 2.0, графічні зв'язки документів, смарт-фільтри та моніторинг надходжень.

Побачте всі переваги в дії, замовивши презентацію.

Читайте також:

Закон про скасування Господарського кодексу: що передбачено?

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини