Як ми раніше повідомляли, 5 грудня Кабінет Міністрів затвердив Порядок проведення початкової загальновійськової підготовки (детальніше).
12 грудня відповідна урядова постанова від 5 грудня 2024 року № 1393 набрала чинності.
Визначено, що початкову підготовку проходять громадяни України незалежно від статі, які здобувають профільну середню освіту в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), спеціалізованої, фахової передвищої освіти усіх форм власності, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності на відповідному рівні повної загальної середньої освіти.
Основними завданнями початкової підготовки є:
утвердження української національної та громадянської ідентичності, зокрема через національно-патріотичне та військово-патріотичне виховання;
формування оборонної свідомості на основі суспільно-державних (національних) цінностей України;
підвищення суспільної значущості та поваги до військової служби;
набуття знань про функції Збройних Сил, інших складових сил безпеки та сил оборони, їх характерні особливості;
набуття практичних навичок для забезпечення власної безпеки та безпеки оточуючих у разі виникнення надзвичайної ситуації, засвоєння основ захисту України, військової справи, цивільного захисту населення, домедичної допомоги в умовах бою тощо;
професійної орієнтації здобувачів освіти до служби у Збройних Силах та інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях.
Початкова підготовка реалізується шляхом викладання навчального предмета "Захист України" у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), спеціалізованої, фахової передвищої освіти усіх форм власності та здійснення заходів, спрямованих на військово-патріотичне виховання.
У військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеях, ліцеях із посиленою військово-фізичною підготовкою початкова підготовка включається до Стандарту спеціалізованої освіти військового спрямування та проводиться за освітніми програмами, розробленими на основі Типової освітньої програми спеціалізованої освіти військового спрямування, затвердженої Міноборони.
Організація та супроводження початкової підготовки покладається на МОН, Міноборони, інші центральні органи виконавчої влади, обласні, Київську міську держадміністрації (військові адміністрації), до сфери управління яких належать заклади освіти.
МОН за участю інших центральних органів виконавчої влади:
розробляє і затверджує нормативно-правові акти з питань початкової підготовки, модельну навчальну програму з навчального предмета "Захист України";
організовує підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації та атестацію педагогічних працівників, які викладають навчальний предмет "Захист України";
узагальнює та поширює досвід проведення початкової підготовки.
Міноборони з метою забезпечення проведення на належному рівні початкової підготовки:
погоджує нормативно-правові акти з питань початкової підготовки та модельну навчальну програму з навчального предмета "Захист України";
затверджує типову освітню програму спеціалізованої освіти військового спрямування, порядок атестації ліцеїстів військових ліцеїв;
організовує проведення курсів підвищення кваліфікації педагогічних працівників, які забезпечують здобуття фахових компетентностей спеціалізованої освіти військового спрямування та їх атестацію;
перевіряє якість засвоєння ліцеїстами військових ліцеїв освітніх програм, стан організації військово-патріотичного виховання та розвитку матеріально-технічної бази військових ліцеїв.
Для надання допомоги педагогічним працівникам у проведенні навчальних занять за певними модулями навчальної програми з навчального предмета "Захист України" можуть залучатися ветерани війни, представники органів сил безпеки і оборони за погодженням з їх керівниками, представники інститутів громадянського суспільства.
На посади педагогічних працівників для забезпечення проведення початкової підготовки призначаються особи, які мають вищу освіту та/або відповідну професійну кваліфікацію, насамперед звільнені з військової служби, ветерани війни або ветерани військової служби.
Для проведення практичних занять з навчального предмета "Захист України" може використовуватися база військових частин, закладів спеціалізованої освіти військового спрямування, закладів освіти із специфічними умовами навчання, міжшкільних ресурсних центрів, центрів підготовки населення до національного спротиву, добровольчих формувань територіальної громади, а також інститутів громадянського суспільства на договірних засадах.
Нагадаємо, 20 червня 2024 року набув чинності Закон № 3724-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення системи підготовки громадян України до військової служби" (детальніше).
Хочете аналізувати законодавство глибше? Побачте повний контекст до кожного НПА - з новою LIGA360! До кожного документи знайдуться пов'язані закони, судова практика та аналітика. Залиште заявку на презентацію.