Хроніка останніх днів
28 листопада виявився дуже нервовим днем для українських бухгалтерів та інших експертів з питань оподаткування.
Зранку стало відомо, що за день до цього Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики розглянув правки до законопроєкту № 11416-д від 30.08.2024 він же Закон України від 10 жовтня 2024 року № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі - Закон № 4015; раніше - законопроєкт за реєстр. № 11416-д від 30.08.2024; ще раніше (перша версія) - законопроєкт за реєстр. № 11416 від 18.07.2024), «оскільки Президент заявив про готовність підписання закону, а в ньому купа помилок...». (Ярослав Железняк - на своєму телеграм-каналі).
Цікавий сам факт внесення змін до законопроєкту № 11416-д (нагадаю - Закон № 4015 на той момент не оприлюднено) без їх подальшого належного переголосування у Верховній Раді України.
Ніна Южаніна, яка очолювала профільний парламентський комітет у Верховній Раді України попереднього скликання, у своєму телеграм-каналі оцінила це як нонсенс - «внесення поправок до ще не існуючого закону». Але, як на мене, навіть таке дуже коректне твердження не є належною правовою оцінкою таким крокам законотворців.
Далі стало відомо, що Президент України підписав Закон № 4015 (із непроголосованими змінами) разом із Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік».
Не пропустіть святкову пропозицію на LIGA360 за небувалою ціною! Від 27 до 29 листопада ми даруємо вам можливість підняти рівень захисту вашої компанії за допомогою комплексного рішення для виявлення та аналізу бізнес-ризиків на цілий рік. Отримайте доступ за неймовірно вигідною ціною - замовляйте прямо зараз!
Міністерство фінансів України оприлюднило повідомлення «Підписано Закон про Держбюджет-2025 і Закон про податкові зміни для фінансування Сил оборони та забезпечення фінансової стабільності», де в частині ставки військового збору для фізичних осіб та встановлення військового збору для фізичних осіб-підприємців (у фактично зміненому без належного переголосування Законі № 4015) зазначило наступне (враховуючи важливість, наводжу цю частину повідомлення повністю):
«Важливо, що враховуючи зміни, які були підтримані Комітетом з питань фінансів, податкової та митної політики та направлені до Верховної Ради (законопроєкт № 9319), податковий закон [читай - Закон № 4015] не передбачатиме нарахування платникам військового збору «заднім числом».
Зміна ставки військового збору для фізичних осіб на заробітну плату, доходи з банківських депозитів, оренди нерухомості, виграшів та інших доходів збільшується з 1,5% до 5% і набуває чинності з дня наступного за днем його опублікування.
Для фізичних осіб-підприємців (ФОПів) першої, другої та четвертої груп платників єдиного податку обов'язок сплати військового збору з'являється з 1 січня 2025 року. Ставка збору становить 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на початок 2025 року (8000 грн). Відповідно, військовий збір буде розраховуватися на основі цієї суми, тобто становитиме 800 грн на місяць.
Платники єдиного податку третьої групи (ФОПи) сплачуватимуть військовий збір у розмірі 1% від свого обороту за підсумками першого кварталу 2025 року.
Водночас ОВДП, зокрема військові облігації, для фізичних осіб продовжують не оподатковуватися ні ПДФО, ні військовим збором.
Соціальні виплати, пенсії, стипендії та інші доходи, що не підпадають під оподаткування ПДФО, також не оподатковуються військовим збором.
Ставка військового збору для військовослужбовців та працівників силових структур, визначених у законі, залишається на рівні 1,5%.
Військовий збір для платників єдиного податку встановлюється тимчасово на період воєнного стану».
Доходи платників військового збору (далі - ВЗ) - осіб визначених п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності Законом № 4015, оподатковуються за ставкою ВЗ, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених ПКУ) (пункт 2 прикінцевих та перехідних положень Закону № 4015).
Тобто тут питання внесення непроголосованих Верховною Радою України змін до Закону № 4015 взагалі набирає якоїсь містичності. Мова йде про внесення таких змін шляхом внесення змін до згаданого Міністерством фінансів проєкту закону за реєстр. № 9319. Під таким номером існує проєкт Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (реєстр. № 9319 від 23.05.2023, який згідно картки законопроєкту на офіційному вебпорталі ВРУ станом на 12 год. 00 хв. 29.11.2024 є лише таким, що 24.04.2024 прийнято за основу із доопрацюванням положень). І це ще не все…
Ввечері 28.11.2024 на сайті офіційної газети Верховної Ради України «Голос України», після чотирьох з половиною місяців «плідної» роботи законотворців, було розміщено Закон № 4015 (не плутати з офіційним опублікуванням).
Стримуючи себе в різких оцінках додам, що нервовість цього дня була викликана тим, що перед платниками податків, бухгалтерами та фахівцями з податків постало питання, що робити в ситуації, коли дія певних положень Закону № 4015, зокрема в частині підвищення ставки військового збору (далі - ВЗ) з 1,5 відс. до 5 відс., у разі офіційного опублікування 28-м числом, могла розпочатися з 28.11.2024 току. Тобто ми мали б ситуацію, коли до цієї дати протягом місяця діє одна ставка ВЗ, а після (два останні робочі дні листопада) - інша. Загальні кількість та обсяг вбитих протягом всіх цих місяців нервових клітин фахівців у галузі оподаткування та бухгалтерської справи взагалі не піддається оцінці.
Але і це не кінець. Вже зранку наступного дня, 29.11.2024, посилання на розміщений Закон № 4015 вже не спрацьовувало. А на своєму телеграм-каналі Данило Гетманцев, - Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики та за сумісництвом перший з ініціаторів Закону № 4015, - розмістив наступний пост:
«Безсонна ніч і є результат - ресурсний закон набуде чинності 1 грудня 2024 року. Опублікований буде відповідно 30 листопада. Здоровий глузд переміг. Будемо вважати це «помилкою друкаря».
Своєю чергою, Ярослав Железняк, - заступник Гетманцева у профільному парламентському комітеті у своєму телеграм-каналі, - 29.11.2024 назвав це «хаосом в управлінні». За день та два до цього в нього були більш різкі оцінки всієї цієї ситуації із Законом № 4015, але вони не для цитування у ЗМІ.
Тобто, при опублікуванні Закону № 4015 30.11.2024 він набере чинності з 01.12.2024 року, а ряд його положень (при будь якій даті офіційного опублікування) - з 01.01.2025 року.
Надам лише три коментарі до цього поста: схоже, наші законотворці завжди знайдуть «друкаря», винного в їх непрофесійності та помилках. А тих, хто буде вказувати на таке реально сумне становище, в своїх чергових постах згадають в якості ««експертів» у соціальних мережах». І проблема не в цих двох днях, а що і як взагалі відбувалося із законопроєктами, які зрештою стали Законом № 4015.
Пізніше, 29.11.2024, текст Закону № 4015 знову виставлено, але вже на офіційному вебпорталі ВРУ із позначенням «не набрав чинності».
Але хроніка останніх місяців вказує на те, що і це, з великою ймовірністю, не все. Сюрпризи пов'язані із Законом № 4015, безсумнівно, на нас ще чекають. Зокрема, значна кількість положень цього закону потребуватимуть додаткових роз'яснень і дій з боку Міністерства фінансів України та Державної податкової служби України. Однак протягом останніх трьох років ці служби майже демонстративно не використовують такий наданий їм положеннями Податкового кодексу України (далі - ПКУ) інструмент як узагальнюючі податкові консультації. Численні та переважно малозмістовні індивідуальні податкові консультації проблему відсутності змістовних та юридично закріплених для всіх платників податків роз'яснень не вирішують жодним чином.
Приєднуйтесь до святкування 33-ї річниці LIGA ZAKON з унікальними можливостями! LIGA360 доступна за сенсаційною пропозицією лише в період з 27 по 29 листопада. Це - ваш шанс отримати повний доступ до найсучасніших інструментів для управління інформаційними ризиками. Залиште свої контакти, щоб ми могли надіслати вам усі деталі святкової пропозиції!
Основні норми Закону № 4015
Враховуючи сьогоднішню найгострішу актуальність питань саме в частині військового збору (далі - ВЗ), щодо яких вище була викладена позиція Мінфіну, а також непрозорість та непослідовність у прийнятті Закону № 4015, великий обсяг, багатоаспектність, необхідність ретельного співставлення із попередніми редакціями положень ПКУ та необхідність надання роз'яснень з боку ДПС та Мінфіну, далі наведу перелік основних змін до податкового законодавства України, які будуть внесені Законом № 4015, окрім загального підвищення ставки ВЗ з 1,5 відс. до 5 відс.:
· запровадження з 01.01.2025 щомісячної звітності з ПДФО, ВЗ та єдиного соціального внеску;
· визначення ставки ВЗ для фізичних осіб - підприємців (далі - ФОП) І, ІІ й ІV груп у розмірі 10 відс. від розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом станом на 1 січня поточного року;
· визначення ВЗ у розмірі 1 відс. від доходу для ФОП та юридичних осіб ІІІ-ої групи по єдиному податку;
· збільшення ставки податку на прибуток для банків за 2024 рік до 50 відс. та для фінансових установ (крім страхових компаній) з 2025 року до 25 відс.;
· встановлення щомісячних авансових внесків з податку на прибуток (якщо власник юрособа) та ПДФО (якщо власник фізособа) для кожної АЗС у розмірі від 30 до 60 тис грн;
· прив'язка авансових внесків з податку на прибуток для обмінників до євро та часткове оновлення таких правил в зв'язку з цим;
· збільшення на 14 відс. мінімального податкового зобов'язання для с/г земель та встановлення мінімальної суми такого зобов'язання за 1 га (1400 грн для ріллі) до 31 грудня року закінчення війни;
· втрата спрощеної системи для IV групи, якщо борг по мінімальному податковому зобов'язанню понад 2 квартали;
· підвищення ставки рентної плати на видобуток щебню, піску та каоліну;
· збільшення мінімальних роздрібних цін на вина і виноробну продукцію (коньяки та вермути) на 50 відс.;
· звільнення від ПДФО іноземної допомоги, яку отримують громадяни в інших країнах по тимчасовому захисту (за 2022, 2023 та наступні роки до кінця воєнного стану) тощо.
Довідково: при підготовці вказаного переліку використана релевантна оцінка основних змін запроваджуваних Законом № 4015, яка наведена Ніною Южаніною, членом Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної системи.
Також важливим може бути нагадування, що згідно прикінцевих та перехідних положень Закону № 4015:
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім пунктів 3, 4, 9-13 (щодо внесення змін до статей 51, 70, 170, 172-174 ПКУ стосовно зміни термінів подання звітності з ПДФО, пункту 6 (щодо внесення змін до пункту 136.1-1 статті 136 ПКУ), підпункту 1 пункту 8 (щодо змін до пункту 141.13 статті 141 ПКУ) розділу І цього Закону та підпункту 2 пункту 4 розділу ІІ цього Закону (щодо внесення змін до статті 46 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами)), які набирають чинності з 01.01.2025 року (пункт 1 прикінцевих та перехідних положень Закону № 4015).
Уряд має у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом: прийняти та/або привести у відповідність нормативно-правові акти, необхідні для його реалізації; забезпечити приведення центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом (пункт 5 прикінцевих та перехідних положень Закону № 4015).
Наполегливо рекомендую платникам податків звертатись і до Мінфіну і до ДПС, не тільки щодо надання індивідуальних податкових консультацій (останні надаються ДПС), а саме за наданням узагальнюючих податкових консультацій (видаються наказами Мінфіну, в підготовці приймають участь і фахівці ДПС). Останні характеризуються набагато більшою правою силою та змістовністю, тоді як перші можуть розрізнятися відповідями по одному і тому ж питанню, але від різних платників. Зверну увагу, що хоча ДПС в останні роки полюбляє використовувати оприлюднення на своєму вебпорталі т.зв. «інформаційних повідомлень» або «інформаційних листів», змістовність їх проблематична, а жодної правової сили вони фактично не мають (на відміну від узагальнюючих та індивідуальних консультацій, які прямо передбачені окремими (спеціальними) статтями Податкового кодексу України). Водночас активне звернення платників податків за узагальнюючими податковими консультаціями дозволить підвищити якість та повноту проєктів наказів, які мають готуватись Мінфіном та ДПС на виконання вимог пункту 5 прикінцевих та перехідних положень Закону № 4015.
Працюємо із Законом № 4015, читаємо роз'яснення Мінфіну та ДПС, та їх проєкти відповідних НПА, а також статті експертів, яким ви довіряєте. Із сумом, але також маю нагадати, що залишається доволі реальною перспектива підвищення у майбутньому році ставки податку на додану вартість. Це доцільно враховувати у своїх планах.
Євген Курілов,
менеджер практики податкового права та
трансфертного ціноутворення Адвокатського об'єднання AZONES
Читайте також: Профільний комітет ВР схвалив правку про перенесення для ФОП впровадження оподаткування з 1 жовтня на 1 січня 2025 року
Ухвалено Закон про історичне збільшення податків: до чого готуватись бізнесу?