Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Міноборони суттєво змінило Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ

12 листопада 2024, 14:00
12228
0
Реклама

Міноборони внесло низку важливих змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Відповідний наказ від 14 жовтня 2024 року № 686 набере чинності з дня офіційного опублікування.

Документом уточнено строки проведення медоглядів. Установлено, що строки проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень не можуть перевищувати 4 днів. За необхідності направлення особи на додаткові лабораторні та інструментальні дослідження для отримання повної та об'єктивної інформації про стан її здоров'я, загальний строк проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень не може перевищувати 14 днів.

Пункт 2.8 Положення розділу I доповнено новим підпунктом 2.8.7, згідно з яким голова ВЛК при ТЦК та СП:

  • організовує роботу ВЛК;

    • перевіряє заповнення книги протоколів засідань ВЛК;

      • відповідно до результатів ВЛК перевіряє і підписує картки обстеження та медичного огляду військовозобов'язаних (резервістів);

        • доповідає керівнику районного (міського) ТЦК та СП про результати проведення медичних оглядів ВЛК, засвідчує свій підпис у картках обстеження та медичного огляду військовозобов'язаних (резервістів) та подає на перевірку книгу протоколів засідань ВЛК;

          • перевіряє відповідність записів і висновків лікарів про придатність громадян до військової служби під час мобілізації, в особливий період та обґрунтованість установлених діагнозів.

          У Положенні закріплено, що у разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.

          Наказом викладено в новій редакції главу 2 розділу II Положення «Медичний огляд призовників і допризовників». Установлено, що під час дії правового режиму воєнного стану медичний огляд призовників і допризовників проводиться з урахуванням положень пунктів 8, 18 Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 16 серпня 2024 року № 932.

          Медичний огляд призовників (допризовників) проводиться на збірних пунктах (дільницях) районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які залучаються до складу ВЛК при ТЦК та СП.

          Для проведення медогляду громадян, які підлягають взяттю на військовий облік, із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із Національною службою здоров'я України (далі - НСЗУ) на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, залучаються хірург, терапевт, лікар з надання первинної медичної допомоги, невропатолог, психіатр, офтальмолог, отоларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, а за потреби - лікар-ортопед-травматолог та лікарі інших спеціальностей. Персональний склад лікарів-спеціалістів (основний та резервний), які залучаються для проведення медичного огляду допризовників (призовників), порядок роботи комісії затверджуються щороку відповідним головою обласної (Київської та Севастопольської міських), районної державної адміністрації (міським головою).

          На збірних пунктах обласних ТЦК та СП медичний огляд призовників (безпосередньо перед направленням для проходження базової військової служби) та допризовників проводиться лікарями медичного відділення тимчасової адміністрації збірного пункту, які залучаються із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП.

          Під час огляду призовників (допризовників) лікарі визначають стан їх здоров'я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги до стану здоров'я для виконання обов'язків на посадах у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ (сил), іншому військовому формуванні.

          Лікарі, які залучаються із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами у відповідному реєстрі ЕСОЗ, що характеризують стан здоров'я призовника (допризовника), та з іншими медичними документами, які надає призовник (допризовник).

          Після закінчення медичного огляду кожний лікар вносить до облікової картки призовника та інших документів, передбачених Положенням, дані про встановлений діагноз, висновок про придатність до військової служби, про обмеження призначення за видами (родами військ) Збройних Сил України та іншими військовими формуваннями, дату проходження медичного огляду і засвідчує своїм підписом та скріплює особистою печаткою. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов'язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань згідно з національним класифікатором хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я та класифікатором медичних інтервенцій, затверджених наказом Мінекономіки від 4 серпня 2021 року № 360 "Про затвердження та скасування національних класифікаторів".

          Дані про медичний огляд та встановлений діагноз вносяться до відповідного реєстру ЕСОЗ.

          За результатами проведеного медичного огляду призовників ВЛК при ТЦК та СП приймає постанови.

          Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби призовників оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальною зоною відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

          Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до Положення) у трьох примірниках.

          Постанови ВЛК ТЦК та СП у формулюванні "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)" не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються з метою контролю до ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП.

          Постанова ВЛК вноситься лікарем - членом призовної комісії до облікової карти призовника (картки медичного огляду призовника на збірному пункті).

          Крім цього, оформлена постанова ВЛК щодо придатності чи непридатності призовника до військової служби зберігається в особовій справі призовника.

          Відстрочка від направлення для проходження базової військової служби за станом здоров'я надається на строк до одного року призовникам, яких визнано під час медичного огляду тимчасово непридатними до військової служби. Після закінчення зазначеного строку проводиться повторний медичний огляд. Районні (міські) ТЦК та СП зобов'язані здійснювати контроль за своєчасним проходженням повторного медичного огляду призовниками, які одержали відстрочку від направлення для проходження базової військової служби за станом здоров'я.

          У спірних питаннях, пов'язаних із незгодою призовника з висновками лікарів, які залучаються до медичного огляду призовників, питаннях контролю за об'єктивністю висновків лікарів за рішенням штатної ВЛК призовник може бути направлений на контрольне обстеження у заклад охорони здоров'я в системі Міноборони.

          Під час дії воєнного стану відстрочка від направлення для проходження базової військової служби за станом здоров'я може надаватися призовникам на строк до 2 місяців. За медичними показаннями вона може бути продовжена на 2 місяці і втретє - на такий самий строк. Після закінчення відстрочки проводиться медичний огляд призовників для вирішення питання придатності до військової служби.

          У ТЦК та СП в день відправки призовників на збірний пункт організовується опитування останніх на предмет наявності гострих хвороб, травм, станів, які перешкоджають відправці. За результатами опитування проводяться консультації спеціалістів, госпіталізація до закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, повторний огляд спеціалістами і приймаються рішення про направлення на збірний пункт або вилучення з команди на відправку.

          Забезпечує належну організацію і проведення цієї роботи особисто керівник ТЦК та СП.

          Перед прийняттям призовників, які прибули до збірного пункту на відправку у складі команд з ТЦК та СП, та перед відправкою їх до військових частин з метою контролю проводиться медичний огляд. За результатами огляду приймається рішення про відсутність протипоказань за станом здоров'я для перебування на збірному пункті (відправки до військових частин). Під час перебування на збірному пункті проводиться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки та профілактичні щеплення відповідно до календаря профілактичних щеплень в Україні та інших обов'язкових профілактичних щеплень тим, кому їх не проведено. У разі виявлення гострих захворювань, травм, інших станів, що перешкоджають перебуванню на збірному пункті (відправці до військових частин), приймається відповідне рішення (про госпіталізацію, ізоляцію, направлення на медичний огляд лікарями - спеціалістами медичного відділення збірного пункту), про що робиться відмітка в особовій справі призовника.

          Особи, непридатні до військової служби за станом здоров'я, хворі підлягають поверненню із збірного пункту до районних (міських) ТЦК та СП, які їх направили. Прізвища, ім'я, по батькові (за наявності) громадян вносяться до книги обліку громадян, яких повернуто із збірного пункту.

          Важливо: додатки 1 «Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби» та 3 до Положення «Таблиця додаткових вимог до стану здоров'я» викладено в новій редакції.

          Про бронювання і військовий облік у практичній площині - дізнавайтесь у новій LIGA360. Свіжа аналітика, практика правозастосування, судова практика та роз'яснення держорганів на одній платформі. Замовте презентацію менеджера прямо сьогодні.

          Залиште коментар
          Увійдіть щоб залишити коментар
          Увійти
          Підпишіться на розсилку
          Головні новини і аналітика для вас по буднях

          Схожі новини