Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що важливіше: коли мобілізований обвинувачений бере участь у судових засіданнях чи захищає державу?

Реклама

У зв'язку з повномасштабним вторгненням російської федерації до Кримінального процесуального кодексу України було внесено зміни щодо удосконалення порядку здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану. Зокрема, визначено необхідність зупинення судового провадження у випадку, якщо обвинувачений був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Зазначені зміни були внесені до законодавства ще в квітні 2022 року. Як показує практика, більшість судових проваджень дійсно зупиняються, але в деяких випадках суди таки відмовляють у їх зупинці.

Тому спробуємо розібратися, якщо обвинувачений таки мобілізований, то чи зобов'язаний суд зупиняти провадження, чи може цього не робити. Чи порушується у такому випадку право на захист, на справедливий суд особи, яка захищає державу, якщо суд не зупиняє провадження.

Спочатку потрібно звернутися і проаналізувати зміст ч. 1 ст. 335 КПК України, у якій зазначено «1. У разі якщо обвинувачений ухилився від явки до суду або захворів на психічну чи іншу тяжку тривалу хворобу, яка виключає його участь у судовому провадженні, або був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до його розшуку, видужання або звільнення з військової служби і продовжує судове провадження стосовно інших обвинувачених, якщо воно здійснюється щодо декількох осіб. Розшук обвинуваченого, який ухилився від суду, оголошується ухвалою суду, організація виконання якої доручається слідчому та/або прокурору».

Як бачимо, у статті немає словосполучення "має право зупинити провадження", зазначено тільки те, що якщо обвинувачений призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого. На мою думку, вбачається, що обов'язково зупиняє провадження.

Необхідно звернути увагу, що у змісті даної статті не передбачено жодних умов, за яких суд може відмовити у зупинці такого провадження.

Проте, як показує практика, суд відмовляє у зупинці у зв'язку з тим, що немає чіткого підтвердження тому, що в дати судових засідань обвинувачений не зможе хоча б взяти участь у засіданні шляхом відеоконференцзв'язку, або, що обвинувачений зможе відлучатися для участі в судовому засіданні суду, який знаходиться на території області, де дислокується військова частина.

Суд при прийнятті рішення враховує, що саме зазначено у відповіді військової частини на запит суду. Наприклад, в одній з ухвал зазначено «Вищенаведені відомості, а також можливість проведення процесуальних дій у режимі відеоконференції під час судового провадження (передбачена ст. 336 КПК України) дозволяють зробити висновок про те, що об`єктивні передумови для зупинення судового розгляду відсутні. А положення ст. 28 КПК України щодо визначення розумності строків процесуальних дій акцентують свою увагу саме на об`єктивності як на характеристиці розумних строків».

Отже, для суду важливо дотримуватися принципу розумності строків кримінального провадження.

Проте, виникає інше питання, чи не буде порушуватися право на захист, на справедливий суд особи, яка захищає державу, якщо суд не зупиняє провадження, хоча законом чітко передбачено зупинення, і особі доводиться брати участь в судових засіданнях в режимі відеоконференцзв`язку? Як буде розцінювати суд відсутність можливості брати участь в засіданнях через відсутність зв'язку, або якщо саме в день засідання обвинуваченого направлено для виконання бойового завдання, або якщо обвинувачений бажає брати участь в судових засіданнях особисто, бо хоче приймати участь у дослідженні доказів і надавати свої коментарі.

2 роки пройшло з моменту прийняття змін до КПК щодо зупинення судового провадження у випадку, якщо обвинувачений був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, але законодавцем зміни до статті так і не внесено, хоча існує практика відмови обвинуваченим у зупинці судового провадження. Ось посилання на кілька ухвал (тут і тут).

При підготовці цієї статті натрапила на статистику у статті за посиланням. Станом на травень 2024 року в Україні зупинено розгляд 11 тис. кримінальних проваджень.

Тому, вважаю, що суд зобов'язаний зупиняти провадження безумовно, а не вдаватися до детального вивчення чи може, обвинувачений брати участь у судових засіданнях будь-яким способом.

Так, кожна справа індивідуальна, але, на мою думку, варто враховувати складність справи, об'єм доказів, позицію обвинуваченого щодо зупинення провадження і можливості брати участь в судових засіданнях особисто, або по відеоконференцзв'язку.

Адже для здійснення судочинства найважливіше - це дотримуватися верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ст. 8 КПК України).

І взагалі, хіба захист держави не важливіший в умовах воєнного стану і ситуації, коли не вистачає військових і фактично безперервно триває мобілізація, а обвинувачені замість того, щоб виконувати завдання, змушені їздити в суди або брати участь у засіданнях по відеозв'язку. Судові засідання можуть тривати і по кілька годин, бо на стадії вже судового розгляду в справах з великою кількістю доказів і з кількома обвинуваченими це займає чимало часу. Наприклад, у мене є 2 справи зараз, у яких по 5 обвинувачених, що звісно впливає на тривалість судового розгляду, який не може швидко відбуватися. В одній зі справ уже було 4 підготовчих засідання з червня по липень, які тривали від 30 до 3 годин, одне з засідань відклалося, бо в одного з обвинувачених не було адвоката.

Як бачимо, для дискусії є чимало питань і їх можна обговорювати постійно в науковій площі на різних юридичних заходах, але мені, як захиснику, важливо, щоб права моїх підзахисних дотримувалися, а хто як не суд може у цьому сприяти, бо ч. 1 ст. 335 КПК України чітко визначено, що суд зупиняє судове провадження стосовно обвинуваченого, який призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Юлія Сидорчук,

к. ю. н., керуючий бюро та адвокат

адвокатського бюро «Юлії Сидорчук»

Читайте також:

Військово-обліковий документ можна отримати на порталі Дія: Мінцифри

У Резерв+ з'явилася можливість підвантажувати актуальні дані про бронювання

Зараз діє максимально вигідна ціна саме для тебе! Скориставшись Summer program від LIGA ZAKON, нові користувачі отримують знижку на рішення LIGA360. Деталі та умови акції за посиланням.   

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини