Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту
ІТ

Реєструвати офіційний е-мейл в ЄСІТС зобов'яжуть більшість учасників судових проваджень: законопроект

Реклама

Народні депутати Денис Маслов, Павло Павліш і Сергій Вельможний 21 липня зареєстрували в Парламенті законопроект № 7574 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язкової реєстрації та використання офіційних електронних адрес в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі представниками правничих професій, юридичними особами та фізичними особами - підприємцями».

Метою проекту його ініціатори визначили запровадження обов'язкової реєстрації та використання офіційних електронних адрес у Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (ЄСІТС) представниками правничих професій, юридичними особами та фізичними особами - підприємцями.

У пояснювальній записці до документа автори законодавчої ініціативи зазначають, що чинним процесуальним законодавством України (частина шоста статті 6 ГПК, частина шоста статті 18 КАСУ, частина шоста статті 14 ЦПК) встановлено перелік суб'єктів, які реєструють офіційні електронні адреси в ЄСІТС в обов'язковому порядку. До таких осіб законом віднесено адвокатів, нотаріусів, приватних виконавців, арбітражних керуючих, судових експертів, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, юридичних осіб державного та комунального секторів економіки.

Водночас особи, які за законом зобов'язані зареєструвати офіційні електронні адреси в ЄСІТС, зволікають з виконанням свого обов'язку, про що свідчить офіційна статистика.

Зокрема, зазначається, що на сьогодні в підсистемі «Електронний суд» зареєстровано лише 22 % адвокатів, які працюють в Україні.

Станом на 1 січня 2022 року відповідно до даних Держстату в Україні налічувалося 14 221 комунальних підприємства, 10 006 державних та 58 383 комунальних організацій (всього - 82 610). На цей момент у підсистемі «Електронний суд» зареєстровано лише 10 % від такої кількості юросіб.

На думку авторів проекту Закону, суб'єкти, яких законодавець за законом зобов'язав мати офіційну електронну адресу в ЄСІТС та які до цього часу не виконали свого обов'язку, зможуть його ефективно та швидко виконати лише під загрозою негативних правових наслідків.

Крім того, на думку народних депутатів, іншою проблемою залишається надмірно широка дискреція зазначених спеціальних суб'єктів подавати документи, вчиняти інші процесуальні дії в паперовій формі. У цьому разі весь тягар переведення документів з паперової в електронну форму покладається на суд, що неприпустимо в умовах і так обмеженого фінансування установ та органів системи правосуддя.

У законопроекті запропоновано доповнити ГПК, КАС та ЦПК положеннями, згідно з якими:

  • поширити обов'язок реєстрації офіційної електронної адреси в ЄСІТС для всіх юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців;

  • встановити загальне правило, відповідно до якого адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, фізичні особи - підприємці та юридичні особи, зокрема державні органи, органи місцевого самоврядування, подають процесуальні, інші документи, вчиняють інші процесуальні дії лише в електронній формі за допомогою ЄСІТС або її окремої підсистеми (модуля), яка забезпечує обмін процесуальними документами. Зазначені особи зможуть подавати процесуальні, інші документи в письмовій формі, вчиняти інші процесуальні дії в письмовій або усній формі лише під час участі в підготовчому судовому засіданні чи судовому засіданні, з обов'язковим надсиланням до суду відповідних процесуальних, інших документів в електронній формі. У разі ненадання таких документів в електронній формі суд зможе постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу, в порядку та в розмірі, визначеному відповідним процесуальним законодавством;

  • у разі подання документів до суду в паперовій формі іншою особою, яка має офіційну електронну адресу, у разі необхідності суд зможе зобов'язати таку особу надати відповідні документи до суду в електронній формі. У разі ненадання таких документів в електронній формі суд так само може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу, в порядку та в розмірі, визначеному відповідним процесуальним законодавством;

  • встановити обов'язковий реквізит для всіх заяв по суті справи, інших процесуальних заяв, клопотань, як зазначення в тексті офіційної електронної адреси (якщо особа, яка звертається до суду з відповідним процесуальним документом, зобов'язана зареєструвати таку адресу в ЄСІТС, або зареєструвала її в добровільному порядку). Отже, у разі незазначення такої адреси відповідною особою суд зможе, залежно від типу і виду заяви, залишити її без руху, повернути заявнику або залишити її без розгляду;

  • доповнюються положення про відзив, відповідь на відзив, заперечення, пояснення третьої особи, відзив на апеляційну скаргу, відзив на касаційну скаргу - у разі незазначення офіційної електронної адреси в ЄСІТС суд буде залишати відповідний процесуальний документ без руху, надаючи строк для усунення недоліків. У разі невиправлення недоліків відповідна заява буде залишатися без розгляду.

Закон «Про судовий збір» запропоновано доповнити положеннями про те, що під час подання до суду процесуальних документів, за подання яких за цим Законом справляється судовий збір, в письмовій формі, особами, які згідно з процесуальним законодавством України реєструють офіційні електронні адреси в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), яка забезпечує обмін процесуальними документами, в обов'язковому порядку, - застосовується коефіцієнт 1,2 для підвищення відповідного розміру ставки судового збору.

Прикінцевими положеннями проекту Закону запропоновано встановити, що адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, фізичні особи - підприємці та юридичні особи, зокрема державні органи, органи місцевого самоврядування, реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), яка забезпечує обмін процесуальними документами, протягом двадцяти днів з дати опублікування цього Закону.

Підготовка до судового засідання стає зручнішою. Тепер VERDICTUM в LIGA360 має доступ до Кабінету Електронного суду. Аналізуйте судову практику та подавайте документи до суду в один клік.

Читайте також:

Оподаткування та звітність самозайнятих осіб на період дії воєнного стану

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини