Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Спадкування у разі відсутності заповіту: хто має право?

Реклама

У період запровадження воєнного стану в Україні актуальним є питання особливостей прийняття спадщини у зазначений період (зокрема, що робити, якщо спадкодавець не залишив заповіту).

Консультацію з цього приводу підготувала завідувач сектору «Чортківське бюро правової допомоги» Богданна Цаплап.

Якщо відсутній заповіт, його визнано недійсним, у разі неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини буде здійснюватися спадкування за законом.

При спадкуванні за законом майно переходить до зазначених у законі спадкоємців відповідно до встановленої черговості. Підставами закликання до спадкування за законом можуть бути шлюбні відносини, родинні чи сімейні стосунки, усиновлення, знаходження на утриманні спадкодавця не менше п'яти років до його смерті.

Цивільне законодавство встановлює п'ять черг спадкоємців за законом.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, батьки померлого, той з подружжя, який його пережив.

До другої черги спадкоємців за законом законодавець відносить рідних братів та сестер спадкодавця, його бабу та діда як з боку батька, так і з боку матері.

У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

У четверту чергу право на спадкування мають особи, які проживали із спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до відкриття спадщини.

У п'яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї, а також інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно.

Згідно зі ст. 1259 Цивільного кодексу черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов'язкову частку у спадщині.

Фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалась, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкоємцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Чи можна відмовитися від спадкування за законом? Так, можна відмовитися на користь іншого спадкоємця або безадресно. Частка у спадщині, яку він мав прийняти, переходить до інших спадкоємців тієї ж черги порівну.

Увага. У зв'язку із запровадженням в Україні воєнного стану з 24 лютого 2022 року Міністерство юстиції внесло зміни до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату, які регулюють питання оформлення спадщини в період війни.

В умовах воєнного стану нотаріальні дії вчиняються зі спрощенням вимог та з урахуванням певних особливостей:

  • Спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини та його проживання. Для вчинення нотаріальної дії особа, яка звертається до нотаріуса, повинна мати при собі документ, який посвідчує особу.

  • На час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.

  • В умовах воєнного або надзвичайного стану за відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріальне посвідчення заповіту, внесення змін до нього та його скасування здійснюються без використання цього реєстру з подальшим внесенням до нього відповідних відомостей протягом п'яти робочих днів з дня відновлення такого доступу.

  • Забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до її реєстрації у Спадковому реєстрі.

На виконання постанови Кабінету Міністрів № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» наказом Міністерства юстиції від 3 травня 2022 р. № 1760/5 затверджено перелік нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна.

Юристи й адвокати аналізують законодавство з LIGA360. Найповніша база законодавства й судових рішень в Україні, аналіз на основі штучного інтелекту. Тільки в червні придбай LIGA360: Юрист Професійний зі знижкою 30%.

Читайте також:

17 важливих рішень Верховного Суду, ухвалених у період воєнного стану

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини