Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Мобілізація в Україні 2022: що таке черги мобілізації та хто не підлягає призову?

Реклама

3 березня 2022 року Законом України був затверджений Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 "Про загальну мобілізацію".

Даний Закон набирає чинності і застосовується з дня фактичного початку воєнних дій у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, розпочатою 24 лютого 2022 року.

Отже, Указом Президента України було запроваджено загальну мобілізацію. Загальна мобілізація проводиться протягом 90 днів з дня її оголошення (а саме, з 24 лютого 2022 року).

Так, порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначений Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон).

Наразі в України проводиться один з видів мобілізації - загальна мобілізація. Відповідно до Закону України загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Всі громадяни віком від 18 до 60 років зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин.

Військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України зобов'язані з'явитися за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку.

Військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України зобов'язані з'явитися за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України.

Військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту зобов'язані з'явитися за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Однак, важливим у даному питанні є визначення порядку черговості мобілізації громадян.

За для цього Законом передбачені черги, відповідно до яких проводиться мобілізація.

Так, Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначені чотири хвилі мобілізації:

1. перша хвиля - під час якої до армії призивали: оперативних резервістів, колишніх військовослужбовців та ветеранів АТО та ООС;

2. друга хвиля - до армії призивають резервістів, які не потрапили до першої хвилі мобілізації та військовослужбовців, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом;

3. третя хвиля - будуть призвані офіцери запасу та військовозобов'язані, які закінчили військові кафедри вузів;

4. четверта хвиля - всі громадяни, які не мають обмежень за віком і станом здоров'я.

15 березня 2022 року Командування СВ ЗСУ повідомило про мобілізацію військовозобов'язаних, які не входили до резервістів першої черги, та інших категорій.

А отже, станом на 27.04.2022 року в Україні триває друга хвиля мобілізації.

Однак, важливим є визначити перелік військовозобов'язаних, які не підлягають мобілізації та не можуть бути призвані ні за однією з вищезазначених черг.

Даний перелік осіб є вичерпним та закріплений у ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та останній раз до нього були внесені зміни 1 квітня 2022 року. Військовозобов'язаних осіб, які не можуть бути мобілізовані можна розділити на наступні групи:

Перша група - заброньовані на період мобілізації та воєнний час працівники за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями;

Друга група - військовозобов'язані, які визнані особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

Третя група - військовозобов'язані на утриманні яких перебувають: троє і більше дітей віком до 18 років; повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;

Четверта група - військовозобов'язані, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;

П'ята група - військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду; які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи; жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров'я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, але якій не встановлено інвалідність;

Шоста група - усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років, опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

Сьома група - жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби; жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції.

Восьма група - народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим; працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України.

Дев'ята група - здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти; наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

У випадку ухилення від призову за мобілізацією військовозобов'язаний може бути притягнутий до адміністративної та кримінальної відповідальності.

Адвокат «UNIMINDS» Бала Юлія

LIGA360 - найзручніша система для пошуку інформації в умовах воєнного стану. Система доповнена спеціальними підбірками матеріалів, що оновлюються щодня. Серед доступних тематик: господарська діяльність, податки та облік, ЗЕД і мито, виплати, пільги, юстиція, власність в умовах воєнного стану тощо. Замовляй на спеціальних умовах.

Читайте також: Воєнний стан в Україні: 25 аналітичних матеріалів

Фіксація збитків від бойових дій рф: поради юристів

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини