Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Спадкування нерухомого майна за відсутності правовстановлюючих документів: що потрібно знати

Реклама

Отримання у спадок будинку за відсутності правовстановлюючих документів - досить часте питання, з яким стикаються спадкоємці.

Фахівці Центру з надання правової допомоги розглянули декілька випадків відсутності правовстановлюючих документів та алгоритм дій у таких випадках.

1. Спадкодавець завершив будівництво, але не оформив належним чином документи на нерухоме майно

У цьому випадку необхідно звертатись до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно (стаття 392 ЦКУ). До заяви слід надати:

  • архівні довідки чи витяги з рішень про надання земельної ділянки чи дозволу на будівництво будинку спадкодавцю;

  • довідки виконавчого комітету депутатів трудящих;

  • записи у погосподарських книгах;

  • реєстрацію місця проживання спадкодавця у будинку за паспортом;

  • технічний паспорт на будинок;

  • сплату за комунальні послуги по цьому будинку;

  • документи про відведення в установленому порядку земельних ділянок під забудову тощо.

Відповідно до Закону «Про судовий збір» судовий збір за подання позову про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування особою сплачується у розмірі 1 % ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (абзац другий підпункту 2 пункту 1 статті 4).

Суд розглядає справу по суті не пізніше ніж через 60 днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку (частина перша статті 210 Цивільного процесуального кодексу).

2. Спадкодавець не завершив будівництво, не ввів його в експлуатацію та не отримав на нього документи на право власності

Пунктом 8 постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» визначено, що у разі смерті забудовника до завершення законного будівництва його права та обов'язки як забудовника входять до складу спадщини. Тобто до спадкоємців переходить:

1) право власності на будівельні матеріали та обладнання, використані в будівництві;

2) право завершити будівництво на підставі документів, раніше виданих спадкоємцю тощо.

Підтвердними документами виступатимуть:

  • документи, на підставі яких спадкодавцем у законний спосіб велось будівництво (про право на земельну ділянку, дозвіл або декларація про початок виконання будівельних робіт, будівельний паспорт, затверджена в установленому порядку проектно-кошторисна документація);

  • технічний паспорт на фактично виконане будівництво, виготовлений бюро технічної інвентаризації на замовлення спадкоємця.

За наявності вищезазначених документів необхідно звернутись до нотаріуса. Нотаріус видає спадкоємцям свідоцтво про право на спадщину.

Після отримання свідоцтва спадкоємець завершує будівництво, передає його від свого імені для прийняття в експлуатацію, одержує на своє ім'я свідоцтво про власність на спадковий будинок і реєструє на нього право власності.

Отримайте всю повноту інформації про НПА. У LIGA360:Юрист до кожної норми надаються коментарі експертів, роз'яснення держорганів, пов'язані судові рішення. Тут можна ознайомитись з усіма документами, що посилаються на норму або документ у цілому. Замовте тестовий доступ до LIGA360:Юрист прямо зараз.

Читайте також:

Спадкування земельної ділянки: на що варто звернути увагу

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини