Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ЄСПЛ дослідив підстави для розгону демонстрацій поліцією

Реклама

Хоча правила, які регулюють громадські зібрання, мають важливе значення для спокійного проведення публічних заходів, їх виконання не може стати самоціллю. І державні органи повинні виявляти певний рівень терпимості до стихійних демонстрацій, які залишаються мирними.

На це звернув увагу Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Лагуна Гузман проти Іспанії» (заява № 41462/17), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Монсеррат Лагуна Гузман брала участь у демонстрації, яка відповідно до національного законодавства Іспанії була погоджена з владою.

Але після офіційного завершення заходу близько півсотні протестувальників, зокрема пані Гузман, продовжили марш. Під час розгону поліцією цього вже несанкціонованого протесту жінка отримала ушкодження рота, руки та голови. Пізніше Інститут юридичної медицини дійшов висновку, що пані Гузман унаслідок отриманих ушкоджень залишилася назавжди недієздатною.

Але кримінальне провадження, відкрите проти правоохоронців за нанесення тілесних ушкоджень, було закрите на тій підставі, що сила застосовувалася в умовах масових заворушень. Оскарження такого рішення успіху не мало.

Водночас кримінальну справу відкрили також проти трьох інших протестуючих, які зрештою були виправдані. Суд установив, що протестуючих жорстоко придушували без попереднього попередження, незважаючи на той факт, що вони не перекривали рух транспорту та не провокували конфліктів з поліцією.

Цей висновок був використаний в іншій справі, за позовом пані Гузман про відшкодування збитків проти міністерства внутрішніх справ. Тут суд став на сторону позивачки та присудив їй 10 тис. євро компенсації.

Тим не менш, пані Гузман звернулася до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на статтю 11 (свобода зібрань та об'єднань) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вона стверджувала, що застосування сили поліцією проти неї та інших протестувальників було непропорційним.

Суд у Страсбурзі виходив із того, що хоча правила, які регулюють громадські зібрання, такі як попереднє повідомлення, мають важливе значення для спокійного проведення публічних заходів, їх виконання не може стати самоціллю. Зокрема, державні органи повинні виявляти певний рівень терпимості до стихійних демонстрацій, які залишаються мирними.

У цій справі хоча стихійне зібрання і спричинило певні незручності, воно проводилося в мирний спосіб аж до його розгону.

Не було доведено, що:

- поліції було б складно утримувати або перенаправляти протестуючих, або іншим чином контролювати ситуацію;

- демонстрація викликала високий рівень порушення громадського порядку.

Отже, органи влади не надали відповідних і достатніх підстав, які обґрунтовують розгін демонстрації.

Відтак, таке необґрунтоване застосування сили проти заявниці, яка не була заарештована або притягнута до кримінальної відповідальності за будь-які насильницькі дії під час акцій протесту, було достатнім для того, щоб Суд дійшов висновку про непропорційність втручання в її права всупереч статті 11.

Повна база рішень ЄСПЛ відтепер доступна у системах ЛІГА:ЗАКОН.

60 тис. рішень ЄСПЛ у прив'язці до відповідних статей Конвенції офіційною мовою та в перекладі на будь-яку дату у минулому. Плюс короткі огляди рішень українською та легка навігація від рішень ЄСПЛ до відповідних статей Конвенції та навпаки.

Деталі за посиланням

Читайте також:

Витрати, пов'язані з виконанням рішень ЄСПЛ, пропонують покласти на посадових осіб - порушників

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини