Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Земля в спадок: все про процедуру оформлення права власності

5 листопада 2020, 10:05
8597
0
Реклама

Положеннями Книги 6 Цивільного кодексу України (ЦКУ) врегульовано порядок спадкування, відповідно до якого спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від спадкодавця до спадкоємців.

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини й не припинилися внаслідок його смерті. Тобто все майно, яке належало спадкодавцеві за життя, переходить до спадкоємців (ст. 2018 ЦКУ).

Спадкування здійснюється за заповітом, а у разі його відсутності - за законом. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених ст. 1259 цього Кодексу.

Цивільним законодавством регламентовано право спадкоємця прийняти спадщину або ж відмовитися від її прийняття. Зазначене право спадкоємець може реалізувати у шестимісячний строк, який починається з моменту відкриття спадщини, тобто з дня смерті.

Спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) відповідної заяви спадкоємця.

Що ж стосується спадкування права на земельну ділянку, то відповідно до вимог ст. 1225 ЦКУ право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, зі збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.

У разі потреби визначення цільового призначення земельної ділянки необхідно звернутися до норм Земельного кодексу України, якими визнається використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Документом, що підтверджує права спадкоємців на спадкове майно, є отримане у встановленому законом порядку свідоцтво про право на спадщину.

Згідно з вимогами ст. 1297 ЦКУ спадкоємцю, який прийняв у спадщину земельну ділянку, що підлягає державній реєстрації, необхідно звернутися до нотаріуса або уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування в сільських населених пунктах за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку здійснюється нотаріусом відповідно до Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5.

Свідоцтво про право на спадщину земельної ділянки видається за умови попереднього одержання нотаріусом правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку: державний акт на право власності на земельну ділянку або сертифікат про право на земельну частку (пай) та витяг з Державного земельного кадастру.

Крім того, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього, перевіряючи зареєстроване право власності спадкодавця на спадкове майно, а також відсутність обмежень.

Крім необхідності подачі правовстановлюючих документів, відповідно до Порядку вчинення нотаріальних дій при посвідченні правочинів відчуження земельних ділянок у випадках, встановлених ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» та ст. 172 Податкового кодексу України нотаріус вимагає надати йому документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки з метою визначення розміру оподаткування.

Нотаріусом може бути відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку у разі відсутності відомостей про земельну ділянку у Державному земельному кадастрі та у разі відсутності присвоєного кадастрового номера. Перелік підстав, за наявності яких нотаріус має відмовити у вчиненні нотаріальної дії, передбачено ст. 49 Закону «Про нотаріат».

Якщо право власності у спадкодавця на земельну ділянку підтверджено правовстановлюючим документом, а лише сам кадастровий номер відсутній, то в межах відкритої спадкової справи спадкоємцем може бути замовлено виготовлення відповідної технічної документації на землю та внесення земельної ділянки у Державний земельний кадастр. Після чого нотаріусом буде видано свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку.

У випадку винесенням нотаріусом постанови про відмову про вчинення нотаріальних дій, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину земельної ділянки, спадкоємцю своє право необхідно захищати шляхом подачі до суду позову про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування. Відповідний позов подається до суду за місцем знаходження майна, тобто земельної ділянки.

Щодо оподаткування спадщини у вигляді нерухомого майна, до якого відносяться земельна ділянка, то в цьому аспекті варто враховувати ступінь спорідненості спадкоємця зі спадкодавцем, від якого власне залежить ставка податку.

Земельна ділянка як об'єкт спадщини, що переходить до спадкоємця першого та другого ступеня спорідненості, оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

Оподаткування успадкованої земельної ділянки спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5% або 18%. Розмір оподаткування вираховується з вартості об'єкта спадкування згідно з проведеною оцінкою її вартості. Такі спадкоємці зобов'язані, включивши суму отриманих доходів у вигляді нерухомого майна (земельної ділянки) до загального річного оподатковуваного доходу, подати податкову декларацію про майновий стан і доходи до 1 травня року наступного за тим, в якому її отримано.

Спадкоємцям, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, не потрібно показувати їх у річній податковій декларації, як і саму декларацію подавати необхідності немає, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації.

При оформленні спадщини до видачі свідоцтва про право на спадщину спадкоємець подає нотаріусу документи, що підтверджують сплату в передбачених законом випадках, податку з доходів громадян та інших обов'язкових платежів, які повертаються нотаріусом з відповідною відміткою про вчинену нотаріальну дію особам, які здійснили таку оплату або уповноваженим представникам цих осіб.

Мирослава Сорока, член Асоціації правників України, адвокат, партнер АО «LexArs»

Читайте також:

Чи може спадкоємець відмовитися від прийняття спадщини?

Державна реєстрація не є способом набуття права власності: роз'яснення ВС

Захистити своє майно від дій рейдерів уже зараз допоможе ефективний сервіс SMS-Маяк від "ЛІГА:ЗАКОН". Завдяки ньому можна відстежувати зміни статусу об'єкта нерухомості. Отримана інформація дасть змогу своєчасно звернутися до суду з позовною заявою про скасування вчинених реєстраційних дій, а також до правоохоронних органів із заявою про неправомірність таких дій.

Чорна п'ятниця від ЛІГА:ЗАКОН наближається! У вас є можливість отримати незамінні продукти і системи для роботи юристів та адвокатів за найкращими цінами вже у цю п'ятницю, 06.11. Аби не пропустити шанс скористатися головною пропозицією року, заповнюйте заявку - і долучайтеся до числа перших користувачів, яким буде надіслано акційні пропозиції.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини