Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Як зареєструвати право власності на безхазяйне нерухоме майно

Реклама

Стаття 335 Цивільного кодексу передбачає, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення в друкованих засобах масової інформації.

У Центрально-Західному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції (м. Хмельницький) роз'яснили, яким чином зареєструвати право власності на безхазяйне нерухоме майно.

Процедура взяття на облік безхазяйного нерухомого майна врегульована Законом «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та п. п. 82 - 88 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок).

У разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна заявником є орган місцевого самоврядування, а саме його уповноважений представник, відомості про якого містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за нотаріально посвідченою довіреністю, дійсність якої перевіряється за допомогою Єдиного реєстру довіреностей.

Заяву про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна формує державний реєстратор / нотаріус за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Під час розгляду заяви державний реєстратор / нотаріус встановлює наявність (відсутність):

- державної реєстрації прав на майно, щодо якого подано таку заяву;

- державної реєстрації припинення права власності на нерухоме майно - у разі коли підставою для взяття на облік нерухомого майна є відмова власника від права власності на таке майно (п. 76 Порядку; ч. 3 ст. 347 Цивільного кодексу; ч. ч. 1, 2 ст. 142 Земельного кодексу).

За результатом розгляду заяви державний реєстратор може прийняти рішення щодо:

1) взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, за результатом якого вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості;

2) відмови у взятті на облік безхазяйного нерухомого майна, з таких підстав:

- безхазяйне майно не підлягає обліку відповідно до закону;

- із заявою звернулася неналежна особа;

- у Державному реєстрі прав, у тому числі його архівній складовій частині, наявні записи про державну реєстрацію прав на нерухоме майно, щодо якого подано заяву про взяття на облік;

- у Державному реєстрі прав відсутні записи про припинення права власності на нерухоме майно у зв'язку з відмовою власника від права власності на таке майно.

Взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в день прийняття відповідної заяви, без справляння адміністративного збору.

Датою та часом взяття на облік вважаються дата та час реєстрації заяви, за результатом розгляду якої державний реєстратор прийняв рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

За результатом розгляду заяви подані документи зберігають суб'єкт державної реєстрації прав, нотаріус протягом трьох років.

Процедура формування заяви про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна та перелік відомостей, що вносяться до спеціального розділу Державного реєстру прав, передбачені п. п. 13 та 36 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (зі змінами).

У статті 335 Цивільного кодексу також закріплено, що після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду в комунальну власність.

Справи про передачу безхазяйної нерухомої речі в комунальну власність розглядає суд у порядку окремого провадження за правилами, встановленими ст. ст. 329 - 333 Цивільного процесуального кодексу.

Захистити своє майно від рейдерів уже зараз допоможе ефективний сервіс SMS-Маяк від "ЛІГА:ЗАКОН". Завдяки ньому можна відстежувати зміни статусу об'єкта нерухомості. Отримана інформація дасть змогу своєчасно звернутися до суду з позовною заявою про скасування вчинених реєстраційних дій, а також до правоохоронних органів із заявою про неправомірність таких дій. Ефективно уберегтися від рейдерів також допоможуть сервіси SMS-Маяк Земля та SMS-Маяк Іпотека від "ЛІГА:ЗАКОН", за допомогою яких можна оперативно дізнатися про зміни в реєстрі нерухомості (через SMS-повідомлення, електронним листом або через повідомлення в кабінеті користувача).

Читайте також:

Держреєстратори зможуть перевіряти достовірність судових рішень онлайн

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини