Експерти Офісу протидії рейдерству проаналізували проблематику аграрного рейдерства крізь призму роботи Колегії Мін'юсту з розгляду скарг у сфері державної реєстрації, умовно виділивши 3 класичні схеми атаки.
Свої рекомендації щодо протидії схемам експерти надали у Facebook.
Схема 1. Зміна власника земельних ділянок шляхом внесення змін до реєстру
Державний реєстратор, за відсутності визначених законодавством документів або на підставі підроблених документів, вносить зміни до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо власника земельної ділянки.
Схема 2. Рейдерське захоплення врожаю
На підставі підроблених документів про перехід права власності на корпоративні права фермерського господарства до Державного реєстру прав вноситься запис про зміну власника підприємства, а вже наступного дня «нові власники» починають збирати врожай на земельній ділянці.
Схема 3. Незаконне припинення договорів оренди, емфітевзису і суперфіцію та реєстрація іншого речового права за третьою особою
Аграрій обробляє земельні ділянки на підставі договорів оренди, а згодом, шляхом вчинення незаконних реєстраційних дій, такі договори оренди припиняються та право оренди земельних ділянок реєструється за третьою особою.
Що робити, аби ці схеми не спрацювали?
Експерти Офісу вчергове наголошують на необхідності подбати про належне оформлення документів, що підтверджують право власності або інше речове право на земельну ділянку, а також про внесення таких відомостей до Державного реєстру прав. Крім того, варто пересвідчитись, чи присвоєно вашій земельній ділянці кадастровий номер.
Поінформований - значить озброєний. Цим правилом теж не слід легковажити і скористатися послугами новітніх моніторингових сервісів, які дозволяють отримати миттєві повідомлення про зміну статусу будь-яких об'єктів нерухомого майна у Державному реєстрі прав.
Захистити своє майно від дій рейдерів вже зараз допоможе ефективний сервіс SMS-Маяк від "ЛІГА:ЗАКОН". Завдяки ньому можна відстежувати зміни статусу об'єкта нерухомості. Ефективно уберегтися від рейдерів також допоможуть сервіси SMS-Маяк Земля та SMS-Маяк Іпотека від "ЛІГА:ЗАКОН", за допомогою яких можна оперативно дізнатися про зміни в реєстрі нерухомості (через SMS-повідомлення, електронним листом або через повідомлення в кабінеті користувача).
Якщо превентивні заходи не спрацювали і ваше майно потрапило в поле зору рейдерів, експерти радять без зволікань звернутися зі скаргою до Офісу протидії рейдерству або ж до суду. При цьому слід врахувати, що паралельне застосування механізмів адміністративного і судового оскарження може унеможливити задоволення скарги Міністерством юстиції: відповідно до вимог законодавства Колегія відмовляє у задоволенні скарги, коли наявна інформація про судове провадження у зв'язку із спором між тими самими сторонами, із того самого предмета і підстав.
Адміністративний порядок оскарження реєстраційних дій є ефективним і оперативним механізмом, який дозволяє швидко (в окремих випадках - протягом доби) відреагувати на можливі порушення у сфері державної реєстрації, підкреслили експерти Офісу протидії рейдерству.
Старт земельної реформи, активізація рейдерства та законодавчі зміни потребують постійної роботи на випередження неочікуваних наслідків. ЛІГА:ЗАКОН пропонує комплексний інструмент LIGA360 для агробізнесу, який дає змогу керівнику, юристу та всій команді бути на крок попереду зовнішніх загроз. Рішення містить головні інструменти, які допомагають відстежувати ризики й ухвалювати сильні рішення для втримання лідерських позицій. Лише в червні обирайте комплекс інформаційно-аналітичних продуктів зі знижкою.
Читайте також:
Реєстрація земельних ділянок: 7 типових порушень
З 10 червня реєстрація земельних ділянок відбуватиметься за новим принципом