Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як захистити свої права від свавілля поліції під час карантину

Реклама

Під час карантину, введеного на всій території України, питання захисту прав як фізичних, так і юридичний осіб постало особливо гостро. Жителі розділились на дві протилежні категорії - частина людей готова сидіти вдома, навіть без відповідних законів, постанов, штрафів та інших обмежень. Інша ж частина людей не сприймає настільки суворих обмежень і готова бунтувати або в силу власного волелюбства, або в силу виробничої необхідності.

Який же алгоритм дій, якщо вимушено або за власним бажанням ви не перебуваєте вдома, а виходите за його межі, і чим це може загрожувати з точки зору прийнятих законодавчих нововведень?

1. Знання - це сила

Перш за все, необхідно ознайомитися з достовірним текстом тих нормативно-правових актів, які були прийняті під час карантину і які безпосередньо впливають на обсяг ваших прав.

Новини ЗМІ, публікації друзів у соціальних мережах, обговорення з колегами по відеозв'язку - це все має місце бути, але щоб мати можливість грамотно оперувати термінами і продемонструвати свої знання у спілкуванні зі співробітниками правоохоронних органів - необхідно ознайомитися з першоджерелом або ж проконсультуватися з фахівцем.

Тільки в такому випадку ви будете впевнені, що ваші слова обґрунтовані, і зможете грамотно відстояти свої права, а не погіршувати ситуацію, впадаючи в паніку і не розуміючи, за ким правда.

Офіційні джерела публікацій нормативно-правових актів усім відомі, це, перш за все, офіційні сайти Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та інших органів влади, зокрема, органів місцевого самоврядування.

На даний момент, після так званих «карантинних нововведень» кількісно зросло складення протоколів саме про адміністративні правопорушення, відкриття ж кримінальних проваджень на даних момент є поодинокими випадками, що стосуються фізичних осіб.

Тому, розглянемо детальніше саме складання протоколів про адміністративні правопорушення та необхідні дії у разі спроб притягнення до адміністративної відповідальності.

2. Що робити в ситуації, коли співробітник правоохоронних органів, незважаючи ні на що, починає складати протокол?

Для початку необхідно пам'ятати і не боятися реалізовувати своє право на фото- та відеофіксацію. Такі дії з вашого боку спочатку можуть не сподобатись співробітникам поліції, проте дане право передбачене чинним національним законодавством, і його реалізація суттєво зменшує шанси здійснення незаконних дій співробітниками поліції.

Так, ст. 34 Конституції України, ст. 302 ЦК України закріплені права на вільне збирання, зберігання, використання і поширення інформації.

Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації - закріплено ст. 7 ЗУ «Про інформацію». Цією ж статтею встановлено, що ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації.

Окрім того, згідно зі ст. 9 ЗУ «Про Національну поліцію» одними з основоположних принципів діяльності поліції є відкритість і прозорість.

Тому, якщо співробітники правоохоронних органів не зрадіють ініціативі фото- й відеозйомки, можна сміливо згадувати названі вище норми і запитувати у відповідь конкретні положення законодавства, які забороняють вам фото- і відеофіксацію.

Граючи на випередження, повідомлю: таких норм немає. Якщо ж вам будуть називати статті, у яких нібито йде мова про обмеження збору конфіденційної інформації, такі дійсно є, але вони стосуються інформації особистого характеру, зокрема, щодо національності, освіти, сімейного стану, релігійних переконань, стану здоров'я, місця проживання тощо.

У разі, якщо ви проводите зйомку особи внаслідок виконання ним своїх службових обов'язків, які належать до публічної служби, обмеження щодо конфіденційності інформації не поширюються, так як фактично ви збираєте інформацію зовсім іншого характеру, яка не пов'язана з особистістю самого поліцейського.

Однак, усі вищевказані дії слід здійснювати з винятковою ввічливістю, щоб не надавати можливості співробітниками поліції кваліфікувати ваші дії як ще одне правопорушення, пов'язане з протидією поліцейським.

Слід пам'ятати, що протокол про адмін правопорушення - це всього лиш одне із джерел доказів, а не підтверджений факт скоєння вами правопорушення, тому ви аналогічно, як і співробітники правоохоронних органів, маєте право на подачу власних доказів, на підставі сукупності яких і буде прийнято рішення вже судом.

У такому протоколі важливо зазначити заперечення та незгоду із пред'явленою кваліфікацією ваших дій, також можна послатись на малозначність діяння, що в подальшому може стати підставою для звільнення від адміністративної відповідальності.

3. Судовий розгляд

3.1. Як дізнатися, хто і коли буде розглядати ваш протокол про адмін правопорушення?

Після складання протоколу про адміністративне правопорушення всі матеріали, зібрані співробітниками правоохоронних органів, направляються на розгляд до суду.

Таким судом є територіально розташований у даномурайоні місцевий суд, юрисдикція якого поширюється на місце імовірного вчинення адміністративного правопорушення.

Після того, як був складений протокол, за сплином вже декількох днів можна відстежувати його рух у відповідному місцевому суді.

Для цього потрібно зайти на офіційний веб-портал «Судова влада України», вибрати зі списку необхідний суд, і в підрозділі «Стан розгляду справ» ввести прізвище людини, на яку було складено протокол. Якщо він вже був зареєстрований судом - відобразяться відповідні дані, зокрема, номер справи і прізвище судді, а можливо відразу і дата засідання.

Цю ж інформацію можна дізнатися і в телефонному режимі в канцелярії або інформ-центрі суду за телефонами, розміщеними у відкритому доступі на тому ж веб-порталі.

3.2. Як потрапити в судове засідання?

Після того, як ви дізналися номер вашого справи та прізвище судді, за номером, вказаним на офіційній веб-сторінці суду, можна звернутись до помічника або секретаря судді і уточнити деталі щодо дати засідання.

На даний момент існують певні обмеження у зв'язку з карантином стосовно розгляду справ у відкритий судових засіданнях за участю сторін. Однак, існують винятки, для справ, у яких закінчуються строки. У дану категорію потрапляють і справи про адмін правопорушення, так як термін притягнення до адмін відповідальності судом становить три місяці з моменту скоєння правопорушення.

Важливо розуміти, що в разі вашого бажання брати участь у судовому засіданні і надати власні докази та власне бачення ситуації, необхідно заявою сповістити про це суд, можливо навіть в електронному варіанті, при цьому в телефонному режимі переконавшись, що така заява була прийнята судом і передана судді.

І обов'язково потрібно зберігати всі підтвердження вашої переписки або будь-якого роду спілкування з судом, щоб у разі необхідності оскаржити рішення суду І інстанції, було моджливо підтвердити ваші першопочаткові наміри захисту і реалізації своїх прав.

3.3. Що потрібно робити в судовому засіданні?

Варіантів для захисту своєї позиції внаслідок складеного протоколу про адміністративне правопорушення - безліч. Починаючи з формального аналізу наданих правоохоронними органів матеріалів на предмет їх відповідності чинному законодавству - закінчуючи посиланнями на положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Слід наголосити, що на даний момент залишається відкритим питання з приводу відповідності так званих «карантинних нововведень» положенням Конституції України та вищезгаданої Конвенції. Тому наведення відповідних вашому випадку рішень ЄСПЛ безумовно посилить правову позицію.

Також важливо робити акцент на існуючій презумпції невинуватості, оскільки відповідно до ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Важливим є і застосування принципу юридичної визначеності, що приймається до уваги судом у разі неправильного зазначення у протоколі конкретної норми закону або занадто розмитої кваліфікації.

Малозначність спору, відсутність події, складу правопорушення також є підставою для закриття провадження.

Крім того, у разі складання протоколу щодо суб'єктів підприємницької діяльності, важливе правильне визначення відповідальної особи, так як неналежна особа не може бути притягнута до відповідальності.

Необхідно враховувати всі ці моменти при підготовці своєї правової позиції, сформувати і захистити яку вам може допомогти фахівець в галузі права.

У разі ж, якщо ваша позиція не була взята до уваги місцевим судом - перегляд такого рішення можливий в суді апеляційної інстанції.

3.4. Практика розгляду протоколів про адмінправопорушення, пов'язаних з карантином

Щодо існуючої судової практики за перші кілька тижнів можна зробити висновки, що фактично, на даний момент, менше 10% направлених до суду протоколів про адміністративні правопорушення призвели до дійсного притягнення до відповідальності.

Велика частина матеріалів була повернута суддями співробітникам правоохоронних органів, що є показовим у розрізі якості підготовки відповідних документів уповноваженими особами.

Також судді закривали провадження на підставі відсутності складу, події правопорушення, у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення тощо.

Тому, в якості підсумку, важливо зазначити, що, перш за все, свавіллю поліції можливо запобігти і зупинити вашими правомірними діями. Ввічливим ставленням, відсутністю протидії співробітникам поліції, знанням своїх прав, умінням їх обгрунтувати відповідними положеннями законодавства.

У подальшому, якщо протокол про адміністративне правопорушення направляється до суду - можливостей відстояти свою позицію більш ніж достатньо, і в тому числі за допомогою фахівця у галузі права, завдяки спільній роботі з яким ваші права й інтереси будуть враховані та захищені.

Ольга Онищенко,

юрист ЮК «AS Legal», помічник адвоката

Читайте також:

Трудові реалії в умовах карантину

Обов'язковість договорів оренди нерухомості: пандемічні реалії

Ефективне управління ризиками на карантині. ЛІГА:ЗАКОН презентувала LIGA360 - екосистему зі зручним функціоналом для прийняття антикризових рішень і професійних завдань усіх співробітників компанії: юристів, бухгалтерів, PR, HR. Отримайте безкоштовний доступ до LIGA360, якщо ви вже користуєтеся продуктами ЛІГА:ЗАКОН, або ж знайдіть ідеальне рішення для потреб вашої компанії.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини