Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Проведення судових засідань онлайн і продовження строків на оскарження рішень: законодавчі пропозиції ВРП

Реклама

26 березня 2020 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення «Про доступ до правосуддя в умовах пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Відповідне повідомлення з'явилось на сайті судової влади України.

«Здійснення правосуддя суддями у відкритих судових засіданнях за безпосередньою участю сторін процесу в умовах оголошеного Кабінетом Міністрів України режиму надзвичайної ситуації та карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, створює загрозу для життя та здоров'я суддів, учасників судових засідань, працівників апаратів судів, - констатовано у документі. - Водночас згідно зі статтею 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Складовою принципу верховенства права є право на звернення до суду, що передбачено статтею 55 Конституції України та гарантовано статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (право на справедливий суд)», - йдеться в повідомленні.

З огляду на це Вища рада правосуддя вирішила звернутися до Президента, Верховної Ради із пропозицією внести зміни до процесуальних кодексів, які б забезпечили право осіб на доступ до правосуддя в умовах карантину, запровадженого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, в частині, що стосується проведення засідань органів судової влади в режимі реального часу через Інтернет та продовження (зупинення) строків на оскарження судових рішень.

Вища рада правосуддя також звернулася до Державної судової адміністрації та Служби судової охорони щодо невідкладного  розроблення змін до Положення про тимчасовий порядок забезпечення охорони судів, органів та установ системи правосуддя, а також підтримання громадського порядку в них, якими передбачити особливості пропуску осіб до суду з урахуванням приписів постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211, та надати їх на затвердження до Вищої ради правосуддя.

ВРП також звернулася до Державної судової адміністрації щодо прискорення роботи над Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою. ДСА доручено невідкладно надати на затвердження Вищій раді правосуддя положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему в частині, що забезпечує участь осіб у судових засіданнях у віддаленому режимі.

Вища рада правосуддя визначила, що за нинішніх умов, ЄСІТС має запрацювати не пізніше 1 травня 2020 року.

Крім того, судам рекомендовано:

- неухильно дотримуватися приписів постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 щодо запровадження карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2;

- безперервно здійснювати судочинство у невідкладних справах, які визначені процесуальними кодексами та судами (суддями), з дотриманням балансу між правом на безпечне довкілля для суддів, сторін у справах та правом доступу до правосуддя;

- за можливості проводити судові засідання в режимі реального часу через Інтернет;

- на час терміну дії карантину організувати гнучкий графік роботи суддів та працівників апаратів судів;

- рекомендувати зборам суддів встановити чергування суддів для вирішення невідкладних процесуальних питань та невідкладних справ в особливих видах проваджень;

- обмежити доступ у судові засідання осіб, які не є учасниками проваджень;

- судові засідання проводити з використанням суддями та сторонами у справах засобів індивідуального захисту;

- рекомендувати судам перейти на опрацювання електронної кореспонденції;

- забезпечити працівникам апарату суду можливість виконання посадових обов'язків дистанційно, за наявності технічної можливості;

- довести до відома учасників судових процесів можливість відкладення розгляду справ у зв'язку із карантинними заходами.

При цьому у Вищій раді правосуддя створюється координаційна рада, метою діяльності якої є оперативне напрацювання органами системи правосуддя пропозицій щодо здійснення ефективних заходів, спрямованих на забезпечення стабільної роботи судів, органів системи правосуддя в умовах карантину, встановленого в Україні з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Читайте також: які наслідки визнання карантину форс-мажором?

Не втрачайте важливу інформацію в кризових ситуаціях! Будьте в курсі розкладу судових засідань та завантаженості суддів. Відстежуйте судові справи по контрагентам, аналізуйте Правові позиції та судові рішення з понад 85 мільйонів. Формуйте власну сильну позицію з системою аналізу судових рішень Verdictum. Отримайте тестовий доступ за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини