Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Введення законодавчої ініціативи народу є конституційним: Висновок КСУ

Реклама

Конституційний Суд визнав законопроект про внесення змін до статті 93 Конституції (щодо законодавчої ініціативи народу) (№ 1015) (ініціатор - Президент) таким, що відповідає вимогам статей 157 і 158 Конституції.

Відповідний Висновок № 5-в/2019 Велика палата Конституційного суду надала 13 листопала 2019 року.

Водночас Конституційний Суд зазначає, що внесення запропонованих законопроектом змін до Основного Закону може за певних умов призвести до обмеження прав і свобод людини і громадянина з огляду на таке.

КСУ як застереження констатує, що запропоноване Законопроектом положення «право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить народу» потребує конкретизації виходячи з того, що у Конституції поняття «народ» застосовано у значенні «Український народ - громадяни України всіх національностей».

У суді підкреслили, що, відповідно до ч. 2 ст. 5 Конституції, народ є носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні, тому його не може бути визначено як суб'єкт законодавчої ініціативи без установлення в Конституції кількості громадян України, які мають право голосу, для здійснення законодавчої ініціативи.

У Висновку КСУ наголошується, що пропоновані п. 1 Законопроекту положення, за якими право законодавчої ініціативи реалізують суб'єкти такого права «у випадках і порядку, визначених Конституцією України і законами України», мають упроваджуватися лише таким чином, щоб ухвалені на їх реалізацію закони відповідали приписам Конституції та не закріплювали положень, які б встановлювали обмеження права законодавчої ініціативи будь-кого із суб'єктів цього права, визначених Конституцією.

КСУ зазначає, що ВР є органом державної влади, який здійснює свої повноваження на засадах представництва народними депутатами України інтересів Українського народу. Народні депутати є повноважними представниками Українського народу у Верховній Раді, відповідальними перед ним і покликаними виражати та захищати його інтереси.

З огляду на наведене КСУ вказує на те, що звуження (обмеження) законом України реалізації права законодавчої ініціативи у ВР, зокрема, народними депутатами України може призвести до обмеження їх прав щодо вільного волевиявлення та безперешкодного здійснення своїх повноважень в інтересах усіх громадян України і, як наслідок, - до обмеження прав і свобод людини і громадянина.

Висновок Конституційного Суду є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Нагадуємо, що законопроектом № 1015 пропонується доповнити перелік суб'єктів права законодавчої ініціативи, визначених статтею 93 Конституції, таким суб'єктом, як народ.

З цим та іншими законопроектами зручно ознайомитися у відповідному модулі ІПС ЛІГА:ЗАКОН.

Також визначається, що всі суб'єкти законодавчої ініціативи, яких пропонується закріпити у Конституції, реалізують її у випадках і порядку, визначених Конституцією і законами України.

Крім того, пропонується доповнити Конституцію засадничою нормою щодо законодавчої процедури, згідно із якою закон приймається відповідно до вимог законодавчої процедури, визначеної Конституцією України та законами України.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини